Konwent Powiatów Województwa Mazowieckiego przyjął stanowisko w sprawie utrzymania rezerwy oświatowej.
Zdaniem mazowieckich Starostów: "Niepokojąca stała się propozycja w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego dotyczącego zmian w zakresie wysokości tzw. rezerwy oświatowej przekazywanej samorządom na niespodziewane wydatki".
Konwent Powiatów na Mazowszu wnioskuje o utrzymanie na dotychczasowym poziomie rezerwy oświatowej czyli na poziomie 0,6% ogólnej subwencji oświatowej.
Wydatki na oświatę w samorządach powiatowych wynoszą ok. 40% budżetów tychże jednostek. Subwencja oświatowa nie pokrywa wszystkich kosztów utrzymania placówek oświatowych. W kontekście reformy edukacji: w gminach dla potrzeb organizacji warunków na przyjęcie dzieci 6-letnich, w powiatach na wdrożenie reformy programowej szkolnictwa zawodowego wymagane będą dodatkowe środki, aby sprostać wymaganiom ustawy o systemie oświaty. Przy zmniejszającej się liczbie dzieci i młodzieży w szkołach subwencja przyznawana jest w coraz mniejszej wysokości, a cała infrastruktura ( budynki szkolne, pracownie, zaplecze dydaktyczne) wymagają coraz większych nakładów.
Środki z rezerwy przeznaczone na dofinansowanie remontów były i często są ratunkiem dla samorządów, w szczególności w małych miejscowościach gdzie występują niskie dochody własne. Samorządy mają też problemy z zabezpieczeniem środków na odprawy emerytalne dla nauczycieli. Rezerwa jest też dotychczas wykorzystywana na nieprzewidziane wydatki, typu zdarzenia losowe.
Te i inne aspekty przemawiają zdecydowanie za pozostawieniem rezerwy oświatowej na poziomie dotychczasowym - czytamy w stanowisku Konwentu.