Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Sportowa szkoła oskarżona o mobbing

Sportowa szkoła oskarżona o mobbing fotolia.pl

Rzecznik Praw Obywatelskich zapytał Ministra Kultury i Sportu o procedury antymobbingowe i antydyskryminacyjne. Pytanie to padło w kontekście oskarżeń uczennic jednej ze szkół sportowych o znęcanie się psychiczne i molestowanie wobec trenera sportowego.

Latem 2021 r. kilkanaście koszykarek byłych uczennic elitarnej Szkoły Mistrzostwa Sportowego z województwa mazowieckiego oskarżyło trenera szkoły o znęcanie się psychiczne, miało także dochodzić do molestowania.

Rzecznik Praw Obywatelskich podjął sprawę. Spytał PZKosz. i Mazowieckiego Kuratora Oświaty, czy wdrożono mechanizmy w celu uniknięcia takich sytuacji i czy przewidziana jest pomoc psychologiczna dla pokrzywdzonych.

Jak wynika z odpowiedzi PZKosz., brak jest mechanizmów systemowych regulujących zapewnienia w polskich związkach sportowych odpowiednich procedur antymobbingowych i antydyskryminacyjnych. 

Z odpowiedzi Kuratorium po kontroli w ramach nadzoru pedagogicznego wynika, że dane uzyskane w wyniku badania ankietowego wskazują na przypadki zachowań trenera wobec uczennic, które nie są zgodne z powszechnie obowiązującymi normami społecznymi. Zostały one uznane przez kuratorium za prowadzące do naruszenia obowiązków nauczyciela, wskazanych w art. 6 pkt 1 i pkt 5  Karty Nauczyciela. 

Po analizie raportu z ewaluacji wewnętrznej w roku szkolnym 2018/2019 oraz informacji przekazanej przez dyrektora szkoły należy stwierdzić, że szkoła nie prowadziła badania w formie anonimowych ankiet w zakresie bezpieczeństwa psychicznego (emocjonalnego) uczennic oraz diagnozowania zachowań o charakterze interpersonalnym w odniesieniu do całej społeczności szkolnej, tj. uczennic, nauczycieli i trenerów.

RPO pyta więc wicepremiera, ministra Piotra Glińskiego, czy dokonał analizy funkcjonowania w podległych związkach sportowych procedur mających przeciwdziałać zjawiskom dyskryminacji, mobbingu, bądź też molestowania, molestowania seksualnego oraz skali tych zjawisk oraz sposobów ich monitorowania wraz z wynikami ewaluacji. Jeśli tak, to prosi o wskazanie, jakie działania podjęto lub planuje się podjąć na ich podstawie. 

Źródło: RPO 

Śr., 27 Prn. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek