Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Czy gminy będą finansowały dowóz uczniów do OHP?

Czy gminy będą finansowały dowóz uczniów do OHP? fotolia.pl

Do Sejmu został wniesiony projekt nowelizacji ustawy – Prawo oświatowe, dotyczący rozszerzenia obowiązku gmin w zakresie dowozu uczniów.

Ma on na celu zapewnienie uczniom Ochotniczych Hufców Pracy bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu albo zwrotu kosztów przejazdu środkami komunikacji publicznej do najbliższej jednostki, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym uczeń kończy 18 rok życia. Powyższe stanowi rozszerzenie katalogu przypadków, w których gmina ma obowiązek świadczenia transportu i opieki albo zwrotu kosztów.

Dodatkowo w projekcie zaproponowano zmianę w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego polegającą na uwzględnieniu w finansowaniu w ramach części oświatowej subwencji ogólnej kosztów dowozu lub zwrotu kosztów w przypadku uczniów OHP.

Jak wyliczono, koszt projektowanej ustawy może wynieść 15 mln zł i kwota ta zostanie pokryta w ramach części oświatowej subwencji ogólnej z budżetu państwa. Jeżeli jednak nie dojdzie do realnego wzrostu wysokości subwencji o wspomnianą kwotę, wydatki związane z dowozem uczniów OHP poniosą gminy z innych dochodów własnych.

Projekt został wniesiony przez grupę posłów Lewicy a z jego treścią można zapoznać się tutaj.

Pt., 10 Wrz. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka