Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Czy MEiN planuje zmiany w ustawie - Karta Nuaczyciela?

Czy MEiN planuje zmiany w ustawie - Karta Nuaczyciela? fotolia.pl

23 lutego br. minister Dariusz Piontkowski odniósł się do interpelacji poselskiej w sprawie planowanej nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela.

Zadano następujące pytania: 

  1. Jakie są założenia przedmiotowej nowelizacji Karty Nauczyciela?
  2. W jakiej fazie są prace nad nowelizacją Karty Nauczyciela?

Odpowiadając minister Piontkowski wskazał, dostrzegając fakt że nauczyciele są grupą zawodową, która wykonuje pracę o szczególnej roli i uregulowania dla tej grupy powinny być odpowiednie do rangi tego zawodu, Minister Edukacji Narodowej powołał Zespół ds. statusu zawodowego pracowników oświaty. 

Poszczególne posiedzenia Zespołu mają określony zakres tematyczny i wszyscy uczestnicy dyskusji mają możliwość określenia swoich stanowisk i opinii. Niejednokrotnie stanowiska te różnią się. Bardzo często inny jest ogląd sytuacji związków zawodowych reprezentujących nauczycieli i przedstawicieli JST, którzy każdą decyzję muszą rozpatrywać zarówno pod kątem jakości edukacji, jak i konkretnych skutków finansowych. Niejednokrotnie związki zawodowe także różnią się stanowiskami w szczegółowych kwestiach dotyczących rozwiązań systemowych w zakresie pragmatyki zawodowej nauczycieli. Natomiast Minister podejmując decyzję o podjęciu kolejnych działań legislacyjnych bierze pod uwagę zarówno debatę przeprowadzoną w ramach Zespołu, jak i inne czynniki warunkujące możliwości wprowadzenia postulowanych rozwiązań, np. możliwości budżetowe Państwa.

Dariusz Piontkowski podkreślił, że środowiska zaangażowane w sprawy oświaty są zgodne, że obowiązująca pragmatyka nauczycielska wyczerpała się i nie przystoi do współczesnych warunków funkcjonowania szkoły, jednak nowe zasady powinny stanowić zwarte rozwiązanie systemowe. Zagadnienia czasu pracy, zadania realizowane przez nauczycieli w poszczególnych kategoriach czasu pracy, wynagrodzenie za wykonaną pracę, ocena pracy, odpowiedzialność dyscyplinarna, awans zawodowy nauczycieli, powinny stanowić całościowe rozwiązanie.

Z uwagi na sytuację epidemiologiczną w kraju prace Zespołu zostały czasowo zawieszone. Mając jednakże na uwadze potrzebę prowadzenia dalszych prac nad zmianami przepisów prawa, kontynuacja prac nad nowymi rozwiązaniami w przedmiotowym zakresie wpisana została do planu prac ministerstwa na 2021 r.

Jak wskazał minister, przedstawienie propozycji systemowej zmiany w zakresie pragmatyki zawodowej nauczycieli możliwe będzie dopiero po przeanalizowaniu przez Zespół wszystkich kwestii wymagających zmiany.

Źródło: sejm.gov.pl 

Sob., 27 Lt. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka