Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Awatar na zdalnych lekcjach - co jest dozwolone?

Awatar na zdalnych lekcjach - co jest dozwolone? fotolia.pl

Zdjęcie ze szkolnej legitymacji, rysunek anime, postać z ulubionej bajki czy kreskówki – wszystkie powyższe mogą zostać wykorzystane jako awatar podczas zdalnych lekcji. Zdalne nauczanie, patrząc na ostatnią liczbę zachorowań na COVID-19, pozostanie z nami pewnie na dłużej. Wielu uczniów podczas zajęć zdalnych korzysta z możliwości ustawienia awatara na komunikatorach. Czy są jakieś reguły, które rządzą tym co uczeń może a czego nie może ustawić jako swoje zdjęcie profilowe?

Odpowiedź brzmi nie. Obecne przepisy nie dają uprawnień, do wprowadzenia przez dyrektora zarządzenia odnośnie zakazu bądź nakazu ustawiania awatarów na zdjęcie profilowe. Dyrektor nie może zmusić uczniów, aby w Internecie posługiwali się wyłącznie swoimi zdjęciami z legitymacji.

Zatem uczniowie sami mogą personalizować swoje profile mogą to być ich zdjęcia, obrazki, ulubiony bohater a nawet symbole, które mogą manifestować swoje poglądy lub wartości. Nie ma więc żadnych przeszkód aby uczniowie używali popularnych ostatnio symboli czerwonej błyskawicy czy tęczy.

Ustawiony przez ucznia symbol czy bohater nie powinny być powodem ataków w kierunku ucznia zarówno ze strony rodziców jak i pozostałych uczniów. Część awatarów może być traktowana natomiast jak obraźliwie i jako takie nie powinny być używane przez uczniów, na co uwagę w delikatny sposób powinien zwrócić nauczyciel.

Warto podkreślić, że przepisy Konstytucji, ustawy Prawo oświatowe, ale również wiążących Polskę Konwencji o prawach dziecka ONZ czy Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka ONZ gwarantują, że każdy człowiek, w tym także dziecko, ma prawo do nieskrępowanego wyrażania i przekazywania swoich poglądów, wypowiedzi i informacji.

Czw., 18 Lt. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek