Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do końca roku szkolnego?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do końca roku szkolnego? fotolia.pl

W Sejmie trwają prace nad ustawą, zgodnie z którą zasiłek opiekuńczy miałby zostać przedłużony do dnia 28 czerwca br., a nie jak obecnie do 14 czerwca br.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został w został wprowadzony ustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Z zasiłku skorzystać mogą rodzice dzieci do 8. roku życia, którzy nie mogą posłać dziecka do żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola czy szkoły, bo te są zamknięte z powodu zagrożenia koronawirusem.

W związku z ponownym otwarciem od 6 maja br. przedszkoli, żłobków i częściowo szkół rodzice mogą podjąć decyzję czy posłać swoje dziecko do placówki czy nadal pozostać w domu i korzystać z zasiłku opiekuńczego. Takie prawo przysługuje też w przypadku, kiedy to placówka nie będzie w stanie zapewnić opieki nad dzieckiem.

Projektowane przepisy przewidują możliwość dalszego wydłużania prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego w drodze rozporządzenia, aby można było przedłużyć przyznawanie zasiłku opiekuńczego o kolejne miesiące w przypadku braku możliwości zapewnienia opieki dzieciom w miesiącach wakacyjnych np. przez  żłobki i przedszkola.

Źródło: MRPiPS

Czw., 28 Mj. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek