Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało Kryteria podziału rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na rok 2020.
O procesie opiniowania tego dokumentu pisaliśmy tutaj.
Ostatecznie przyjęto następujące Kryteria na rok 2020:
I. Dofinansowanie z tytułu wzrostu zadań szkolnych i pozaszkolnych, polegającego na wzroście liczby uczniów przeliczeniowych w stosunku do
danych przyjętych do naliczenia algorytmem części oświatowej subwencji ogólnej na 2020 r.
II. Pomoc jednostkom samorządu terytorialnego w usuwaniu skutków zdarzeń losowych w budynkach szkół (placówek) publicznych prowadzonych
(dotowanych) przez jednostki samorządu terytorialnego - z wyłączeniem przedszkoli ogólnodostępnych oraz innych form wychowania przedszkolnego.
III. Pomoc jednostkom samorządu terytorialnego w usuwaniu skutków działania żywiołów w budynkach szkół (placówek) publicznych prowadzonych (dotowanych) przez jednostki samorządu terytorialnego.
IV. Dofinansowanie kosztów związanych z wypłatą odpraw dla zwalnianych nauczycieli w szkołach i placówkach oświatowych w trybie art. 20 ustawy
z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela albo przechodzących na emeryturę na podstawie art. 88 ustawy - Karta Nauczyciela w związku z art. 225 lub z art. 226 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. przepisy wprowadzające ustawę - Prawo Oświatowe lub z art. 20 ww. ustawy Karta Nauczyciela.
V. Dofinansowanie wyposażenia w pomoce dydaktyczne niezbędne
do realizacji podstawy programowej z przedmiotów przyrodniczych
w publicznych szkołach podstawowych
VI. Dofinansowanie doposażenia publicznych szkół i placówek prowadzonych (dotowanych) przez jednostki samorządu terytorialnego, w zakresie
pomieszczeń do nauki w nowo wybudowanych budynkach, nowych pomieszczeń do nauki pozyskanych w wyniku adaptacji oraz pomieszczeń dla szkół rozpoczynających kształcenie w nowych zawodach.
VII. Korekta części oświatowej subwencji ogólnej z tytułu błędów statystycznych.
VIII. Dofinansowanie innych zadań o jednorazowym charakterze nieuwzględnionych w części oświatowej subwencji ogólnej na rok 2020.
Przypominamy także, że dokument xml podpisany przez burmistrza/prezydenta/marszałka/ starostę/wójta lub osobę upoważnioną wraz załącznikami tj. podpisanymi i zeskanowanymi wnioskami należy przesyłać na skrzynkę Ministerstwa Edukacji Narodowej przez platformę e-PUAP. W przypadkach awarii systemu e-PUAP możliwe jest dostarczenie wniosku na adres email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Dokument Kryteriów znajduje się w załączniku.