W związku ze zmianą formy składania wniosków o środki z rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na rok 2020 z tytułu wzrostu zadań szkolnych i pozaszkolnych pojawiła się wątpliwość związana z tym w jaki sposób jednostki samorządu terytorialnego mają aktualnie ocenić konieczność złożenia pisma – wniosku dotyczącego tego kryterium.
Kwestię przedmiotowych zmian opisywaliśmy tutaj.
Z prośbą o wyjaśnienie zagadnienia opisanego na wstępie Związek Powiatów Polskich zwrócił się do Ministerstwa Edukacji Narodowej. W piśmie Związek wskazał, że samorządy nie mają dostępu do danych przekazywanych do SIO przez prowadzone przez siebie szkoły i placówki oświatowe, co jest zupełnie niezrozumiałe, ponieważ powoduje konieczność dwukrotnego przekazywania przez szkoły danych (najpierw do SIO a później do organu prowadzącego) oraz żmudnego agregowania tych danych przez organ prowadzący ze wszystkich prowadzonych podmiotów. Związek Powiatów Polskich zwracał się więc z postulatem o zmianę tego stanu rzeczy. Dodatkowo, pomimo, że Kryteria na rok 2020 nie wymagają już składania wniosku w postaci zbioru danych z każdej prowadzonej przez samorząd jednostki oświatowej to w praktyce, także teraz będzie to wymagało od samorządów zebrania tych danych, właśnie na potrzeby oceny czy pismo-wniosek za rok 2020 ma rację bytu.
Do powyższych wątpliwości odniósł się resort edukacji, wskazując, że planuje udostępnienie raportu w strefie dla zalogowanych SIO obrazującego zmianę skali zadań oświatowych, w trakcie roku, w układzie subwencyjnym. Jest to planowane jeszcze w tym roku szkolnym. Raporty będą udostępniane sukcesywnie według stanu na ostatni dzień miesiąca, co pozwoli jednostkom samorządu terytorialnego na weryfikacje danych wprowadzonych do SIO i ewentualne korekty.