Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rok 2018 Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego

Rok 2018 Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego fotolia.pl

Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego to ogólnoeuropejska kampania, której celem jest poszerzanie wiedzy o społecznym i gospodarczym znaczeniu dziedzictwa kulturowego. 30 stycznia br. w Muzeum Łazienki Królewskie odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego.

Seminaria, publikacja książki, warsztaty

Organizacja Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018 opiera się na współpracy instytucji unijnych, państw członkowskich oraz lokalnych władz z sektorem dziedzictwa, lokalnymi społecznościami i organizacjami pozarządowymi. ERDK 2018 uwidoczni bogactwo dziedzictwa kulturowego Europy, ukazując jego znaczenie w umacnianiu poczucia wspólnej tożsamości i budowaniu przyszłości Europy. We wszystkich krajach Unii Europejskiej odbędą się tysiące wydarzeń i projektów, m.in. wystawy, publikacje książek i konkursy.

Decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego organizacją ERDK 2018 w Polsce zajmuje się Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie.

Zaplanowane wydarzenia w ramach ERDK:

  • cykl otwartych dla publiczności seminariów w różnych miastach Polski na temat społecznego i gospodarczego potencjału dziedzictwa (kwiecień-październik)
  • publikacja książki o dziedzictwie dla dzieci „Bestiariusz polski” (tytuł roboczy) we współpracy z Wydawnictwem Dwie Siostry (wrzesień)
  • wystawa „Architektura niepodległości w Europie Środkowej” o tym, jak architektura po I wojnie światowej wpływała na proces formowania się tożsamości młodych państw (październik)
  • ogólnoeuropejska akcja Ring the Bells - bicie w dzwony o 18.00 w celu uczczenia Międzynarodowego Dnia Pokoju (21 września)
  • rendez-vous w ogrodzie – organizowane z inicjatywy francuskiego koordynatora ERDK 2018 dni historycznych i współczesnych ogrodów w Europie (1-3 czerwca)
  • konkurs dla profesjonalistów i amatorów na gadżety inspirowane dziełami sztuki dostępnymi w ramach otwartych zasobów (maj-wrzesień)

Oprócz wyżej wymienionych inicjatyw, przez cały rok organizowane będą również m.in. konkursy dla dzieci i młodzieży, seminaria skierowane do nauczycieli, szkoła letnia a także ogólnopolska konferencja nt. Europejskiego Znaku Dziedzictwa.

ERDK 2018 będzie towarzyszyć atrakcyjna kampania edukacyjno-informacyjna na ulicach polskich miast, poświęcona różnym - często mniej oczywistym - aspektom dziedzictwa kulturowego.

Źródło: mkidn.gov.pl

Czw., 1 Lt. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa