Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Polonika.gov.pl - nowy portal internetowy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Polonika.gov.pl - nowy portal internetowy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego fotolia.pl

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego uruchomiło nowy portal internetowy polonika.gov.pl, który gromadzi informacje o obiektach polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą. Uruchomiona baza obejmuje ponad 400 haseł odnoszących się m.in. do malarstwa, rzeźby i założeń urbanistycznych na obszarze ponad 50 państw.

Projekt Polonika to baza internetowa, która obejmuje obiekty powstałe do 2000 r. na ziemiach, które nie znajdowały się w granicach Rzeczpospolitej. Umieszczane są w niej nie tylko dzieła stworzone przez polskich artystów, ale również prace o polskiej tematyce, wykonane przez obcokrajowców, bądź ufundowane przez polskie rodziny.

Na stronie Polonika można wyszukać obiekt, który nas interesuje lub sprawdzić np. jakie prace danego artysty, wpisane do bazy, znajdują się w danym kraju, mieście, a także ustalić wszystkie wpisane do bazy pomniki w danym kraju. Umożliwia to pięć wyszukiwarek: nazwa obiektu, autor/wykonawca, kraj, miasto, dział (np. malarstwo). Osoby zainteresowane tematem mogą pogłębić swoją wiedzę dzięki zamieszczonej na stronie bibliografii. Każdy obiekt został zaznaczony na mapie.

Poszczególne rekordy, opracowywane lub konsultowane przez specjalistów, stanowić mają pomoc dla badaczy, służb dyplomatycznych, służyć polskiej emigracji i jej organizacjom oraz turystom odwiedzającym różne zakątki świata. MKiDN liczy na to, że portal Polonika przyczyni się do odkrycia nieznanych dotąd obiektów i udokumentuje znane już przykłady współpracy i współistnienia kulturalnego w różnych częściach świata.

Polonika – projekt otwarty

Portal Polonika jest projektem otwartym – cały czas opracowywane są nowe hasła, a już istniejące są na bieżąco uzupełniane i poprawiane, wzbogacana jest również ich dokumentacja wizualna (zamieszczane będą zarówno archiwalne, jak i aktualne zdjęcia obiektów). Każdy może włączyć się w tworzenie tej strony poprzez zgłaszanie nowych obiektów lub dodawanie informacji do już istniejących zgłaszając na znajdujący się na stronie adres kontaktowy.

Źródło: MKiDN

Czw., 22 Czrw. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa