Wicestarosta myślenicki Tomasz Suś gościł młodzież szkolną z Adolf-Reichwein-Gesamtschule w Lüdenscheid oraz z Zespołu Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Myślenicach. Spotkanie odbyło się w ramach trwającej już 22 lata polsko-niemieckiej wymiany młodzieży pomiędzy obu szkołami.
W spotkaniu uczestniczyła grupa uczniów wraz z opiekunami, na czele których stał dyrektor Frank Bisterfeld z partnerskiej szkoły w Lüdenscheid oraz uczniowie z ZSTE w Myślenicach wraz z dyrektorem Markiem Łatasem oraz Marią Górką nauczycielką j. niemieckiego i Magdaleną Matogą-Lenart nauczycielką j. angielskiego w tejże szkole.
W trakcie spotkania rozmawiano o zawodach, w których kształci się młodzież polska i niemiecka, wspólnych zainteresowaniach i wzajemnych pasjach oraz znajomości kraju sąsiadów. Wicestarosta Tomasz Suś przedstawił stronie niemieckiej najważniejsze informacje związane z zadaniami i zasadami funkcjonowania samorządu powiatowego.
Goście z Niemiec poznają specyfikę oraz walory turystyczne i dziedzictwo kulturowe powiatu myślenickiego. Podczas prezentacji multimedialnej wicestarosta Tomasz Suś zaprosił młodzież i opiekunów z Lüdenscheid do zwiedzania i poznawania najpiękniejszych zakątków naszego powiatu. Przedstawił również osiągnięcia samorządu powiatowego w realizacji zadań służących rozwojowi powiatu myślenickiego.
Młodzież niemiecka wraz z opiekunami i rówieśnikami z ZSTE w Myślenicach zwiedzi podczas kilkudniowego pobytu w Polsce m.in. zabytki w Krakowie, Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, Bochnię, Szczawnicę i Żywiec.
Polsko-niemiecka wymiana młodzieży służy wzajemnemu uczeniu się od siebie poprzez doskonalenie języka zarówno niemieckiego jak i angielskiego, w różnych codziennych sytuacjach oraz poznaniu realiów społecznych, kultury i zabytków drugiego kraju. Wiąże się również z nawiązywaniem nowych przyjaźni w polskich i niemieckich rodzinach, w których uczniowie mieszkają podczas pobytu, a także wymianą doświadczeń w różnych dziedzinach życia.
Przedstawiciele szkoły niemieckiej zainteresowani byli również odbywaniem praktyk zawodowych w naszych szkołach. Szczegóły w tej spawie zostaną ustalone w późniejszym czasie przez zaprzyjaźnione szkoły.
Źródło: myślenicki.pl, Oprac. WSPiFE