Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ochrona dziedzictwa lokalnego – wartościowe szkolenia dla JST

Ochrona dziedzictwa lokalnego – wartościowe szkolenia dla JST fotolia.pl

Narodowy Instytut Dziedzictwa organizuje dwudniowe, bezpłatne szkolenia z zarządzania dziedzictwem lokalnym. Szkolenie skierowane jest m.in. do urzędników jednostek samorządu terytorialnego oraz do organizacji pozarządowych, muzeów, liderów lokalnych, LGD, przedsiębiorców, właścicieli zabytków, czyli wszystkich organizacji i osób, których działalność dotyczy lokalnego dziedzictwa materialnego i niematerialnego.

Zarządzanie dziedzictwem to temat interdyscyplinarny, dlatego taki charakter ma także szkolenie, a przeprowadzają je eksperci z takich dziedzin, jak ochrona zabytków, budowanie dokumentów strategicznych, planowanie przestrzenne, metody edukacji, narzędzia rozwoju branż gospodarczych, czy źródła finansowania.

Szkolenie ma wymiar praktyczny, dostosowany do potrzeb JST (m.in. jest to praca na studiach przypadków zgłoszonych przez uczestników) i dotyczy obszarów kompetencji związanych z wykorzystaniem dziedzictwa do rozwoju lokalnego, społecznego i gospodarczego.

Dlatego do udziału w szkoleniu zachęcane są nie tylko osoby odpowiedzialne w urzędach i organizacjach  za zagadnienia związane z zabytkami, ale też z planowaniem przestrzennym, edukacją, promocją, turystyką, czy przedsiębiorczością.

Idea i zakres szkolenia bazują na podejściu do dziedzictwa wypracowanym przez Narodowy Instytut Dziedzictwa i proponowanym dla JST w publikacji Dziedzictwo obok Mnieporadnik zarządzania dziedzictwem w gminach, która z jednej strony była wysłana pod koniec 2016 r. do wszystkich gmin w Polsce, a z drugiej – jest przekazywana bezpłatnie uczestnikom szkolenia. Z poradnikiem można zapoznać się tutaj.

Interdyscyplinarność jest także powodem planowania każdego szkolenia pod kątem uczestników. To oni są proszeni o wypełnienie ankiety i wskazanie interesujących ich tematów, co pomaga w dostosowaniu zakres szkolenia do potrzeb grupy.

Spotkanie organizowane jest w miejscowości dogodnej komunikacyjnie dla utworzonej grupy szkoleniowej. Zazwyczaj jest to miasto powiatowe.

Zainteresowani zorganizowaniem lokalnej grupy szkoleniowej mogą kontaktować się z panią Aleksandrą Chabierą, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Sob., 4 Lt. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska