Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dlaczego Minister Edukacji Narodowej jest niezdecydowana?

Dlaczego Minister Edukacji Narodowej jest niezdecydowana? fotolia.pl

Zarząd Związku Powiatów Polskich wyraził dezaprobatę dla podejmowanych przez Ministra Edukacji Narodowej Panią Annę Zalewską działań dotyczących dodatku uzupełniającego dla nauczycieli.

W stanowisku podjętym 30 grudnia 2016 r. Zarząd ZPP uznał, że działanie Pani Minister charakteryzowało niezdecydowanie i niekonsekwencja, przy wprowadzaniu potrzebnych i uzasadnionych zmian.

W projekcie Przepisów wprowadzających ustawę Prawo oświatowe Ministerstwo Edukacji Narodowej uwzględniło postulat środowisk samorządowych dotyczący likwidacji dodatku uzupełniającego wraz z wprowadzeniem przepisu przejściowego dotyczącego obowiązku wypłacenia tego dodatku jeszcze za rok 2016. Okazało się jednak, że rozstrzygnięcie Ministra niekoniecznie może być traktowane jako trwałe. W ciągu zaledwie kilku dni Minister Edukacji Narodowej na skutek – jak zostało to określone - „samorefleksji” wycofała się z zaproponowanego rozwiązania. Bardzo źle świadczy to o traktowaniu tak jednostek samorządu terytorialnego, jak i nauczycieli.

Zarząd Związku Powiatów Polskich w swym stanowisku podkreślił, że rezygnacja z likwidacji dodatku uzupełniającego nie jest ciosem w samorządy ale przede wszystkim w nauczycieli. Dodatek uzupełniający w żadnej mierze nie spełnia motywującego charakteru, a mechanizm jego ustalania jest nieracjonalny i niejednokrotnie powoduje, że decyzje dotyczące przyznawania wynagrodzeń nauczycielom nie są podejmowane w oparciu o wyniki i jakość pracy ale z uwzględnieniem konieczności wypłaty dodatków uzupełniających. Tym bardziej dziwi postawa przedstawicieli związków zawodowych reprezentujących nauczycieli, którzy najwyraźniej albo nie rozumieją, albo nie mają wiedzy jak mechanizm przyznawania dodatków uzupełniających w praktyce funkcjonuje.  

Z całą mocą podkreślono, że celem samorządów nie jest dążenie do odebrania czegokolwiek nauczycielom, jak to próbowano w ostatnim czasie przedstawiać. Przeciwne, samorządy są za tym, aby każdy nauczyciel otrzymał wynagrodzenie odpowiadające nakładowi jego pracy i aby wszystkie środki, które przeznaczane są na wynagrodzenia nauczycieli były dzielone pomiędzy nauczycielami w sposób sprzyjający podnoszeniu jakości pracy i kompetencji tej grupy zawodowej.

Z ogromnym rozczarowaniem Zarząd Związku Powiatów Polskich przyjął więc decyzję Ministra Edukacji Narodowej o zgłoszeniu autopoprawki do projektu ustawy, tym bardziej, że mógł to być pierwszy krok w kierunku pozytywnych zmian w systemie wynagradzania nauczycieli. Taki sposób postępowania powoduje po stronie samorządowej utratę zaufania do deklaracji wygłaszanych przez Ministra Edukacji Narodowej, bo jakże ufać w zapewnienia, które w mgnieniu oka mogą okazać się nieaktualne.

Jak zadeklarował resort edukacji temat likwidacji dodatku uzupełniającego powróci podczas prac Zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty. W związku z powyższym Zarząd podniósł, że Związek Powiatów Polskich bedzie aktywnym członkiem tego zespołu i jeżeli zajdzie taka potrzeba będzie bronił zarówno interesów samorządów jak i nauczycieli, a na pewno nie pozwoli na utrzymywanie nieracjonalnych rozwiązań.

Pt., 30 Gr. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka