Nagroda przyznawana od pięciu lat przez Kapitułę Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.
Roman Bargieł, prezes PTTK wręczył 23 nauczycielom i działaczom tej organizacji medale oraz tytułu „Nauczyciel Kraju Ojczystego”. Uroczysta gala z udziałem nagrodzonych nauczycieli odbyła się 19 października w gmachu MEN.
Do grona wyróżnionych osób należą czynni zawodowo nauczyciele i pedagodzy, którzy przekazują swoją wiedzę i doświadczenie młodym turystom. W gronie wyróżnionych znaleźli się również ci, którzy obecnie są emerytami, ale przez długie lata pracy zawodowej wychowywali młodzież wykorzystując metody pracy wychowawczej Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego.
Według PTTK nauczyciel kraju ojczystego to wybitny przewodnik. Zostać nim może każdy z wielotysięcznej rzeszy polskich turystów i krajoznawców, kto zabiera ze sobą na wędrówki uczniów, wychowanków czy kolegów i pomaga im odkrywać piękno ziemi ojczystej.
Wyróżnienie nadaje Zarząd Główny PTTK z inicjatywy własnej lub na wniosek ogniw PTTK, organu sprawującego nadzór pedagogiczny, organu prowadzącego placówkę oświatową, rektora szkoły wyższej lub dyrektora szkoły.
W gali uczestniczyła Teresa Wargocka uczestniczyła we wręczeniu medali oraz tytułu „Nauczyciel Kraju Ojczystego”.
W swoim wystąpieniu wiceminister edukacji podkreśliła bardzo ważną rolę, jaką pełni turystyka i krajoznawstwo w procesie edukacyjnym oraz wychowawczym dzieci i młodzieży.
– Turystyka sprzyja edukacji historycznej, wszechstronnemu rozwojowi dzieci i młodzieży poprzez wędrowanie i tym samym poznawanie zakątków naszego pięknego kraju – zarówno miast, miasteczek, jak i wsi – powiedziała Teresa Wargocka Sekretarz Stanu w MEN.
Uczestnicy gali, z rąk wiceminister edukacji otrzymali list gratulacyjny w uznaniu za szczególne zasługi w pracy edukacyjno-wychowawczej, której celem jest upowszechnianie turystyki i krajoznawstwa wśród dzieci oraz młodzieży.
Dotychczas Kapituła PTTK przyznała wyróżnienia 216 osobom.
Źródło: pttk.pl, men.gov.pl