Milion osób miesięcznie, 10 tys. imprez rocznie – to dzieje się na Orlikach. Nie ma podstaw do wznowienia zakończonego w 2012 roku przedsięwzięcia – odpowiada na interpelację poselską wiceminister sportu.
Poseł Jacek Protas w interpelacji zaapelował do Ministra Sportu i Turystyki o podjęcie współpracy z samorządami w celu stworzenia wieloletniego programu, który wsparłby modernizacje i rozszerzenie funkcji sportowo-rekreacyjnych Orlików.
„Potencjał programu Orlik wciąż się nie wyczerpał i można go twórczo rozwijać. Polacy oczekują pomysłu na jeszcze lepsze zagospodarowanie powstałej infrastruktury” – pisze w interpelacji poseł Jacek Protas.
Sekretarz stanu Jarosław Stawiarski odpowiada, że nie ma podstaw do wznowienia zakończonego w 2012 roku przedsięwzięcia pn. „Moje Boisko – Orlik 2012”.
Według niego obecnie w Polsce funkcjonują 2604 kompleksy sportowe wybudowane w ramach programu „Moje Boisko – Orlik 2012”. Od 2009 roku Ministerstwo Sportu i Turystyki corocznie wspólnie z jednostkami samorządu terytorialnego przez okres 9 miesięcy w roku współfinansuje koszty pracy animatorów zatrudnionych na Orlikach w ramach ogólnopolskiego programu „Animator – Moje Boisko – Orlik 2012”.
Od 2016 roku zmieniono nazwę programu na „Lokalny Animator Sportu” i rozszerzono jego zakres o możliwość prowadzenia zajęć przez animatora także poza Orlikiem, np. na sali sportowej lub innym boisku. Zmiana ta ma poszerzyć ofertę sportową skierowanej do lokalnej społeczności, jak również umożliwienie prowadzenia zajęć w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych.
Jak dodał wiceminister, obecnie w ramach programu „Lokalny Animator Sportu” zatrudnionych jest 3344 animatorów i systematycznie podnoszone są ich kompetencje.
Milion osób miesięcznie bierze udział w zajęciach na Orlikach, a rocznie animatorzy organizują około 10 tys. imprez sportowych. Kompleksy są więc szeroko dostępne dla dzieci, młodzieży, starszych, niepełnosprawnych i rodzin.
Wiceminister dodaje, że obecnie resort realizuje pięć programów: Program inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu, Program rozwoju regionalnej infrastruktury sportowej, Program modernizacji infrastruktury sportowej, Program rozwoju szkolnej infrastruktury sportowej oraz Program rozwoju infrastruktury lekkoatletycznej.
W tym roku zostanie zakończony Program budowy hal tenisowych. Każdy z nich finansowany jest ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, który jest państwowym funduszem celowym. Łączna kwota środków, przeznaczonych w roku bieżącym na ich realizację, wynosi blisko 434 mln zł.
Poseł poprosił o „przedstawienie planów resortu sportu i turystyki dotyczących wykorzystania obiektów sportowych powstałych w ramach programu, pomysłów na twórcze rozwijanie projektu oraz mechanizmów wsparcia samorządów w celu rozwijaniu infrastruktury oraz potencjału kadry Orlików”.
„Obecne działania Ministerstwa Sportu i Turystyki w zakresie inicjowania i wspierania rozwoju infrastruktury sportowej sprzyjają możliwości korzystania z niej przez lokalne społeczności. Tym samym nie ma podstaw do wznowienia zakończonego w 2012 roku przedsięwzięcia pn. „Moje Boisko – Orlik 2012”. Ponadto MSiT nie otrzymuje obecnie żadnych sygnałów, świadczących o zainteresowaniu potencjalnych wnioskodawców udziałem w tym programie w jego niezmienionej formule” – napisał wiceminister w odpowiedzi.
W ciągu najbliższych miesięcy na stronie internetowej Ministerstwa Sportu i Turystyki zamieszczane będą informacje na temat programów inwestycyjnych planowanych do realizacji w roku 2017.
Źródło: samorzad.pap.pl