11 października na Zamku Królewskim w Warszawie odbyły się uroczyste obchody Dnia Edukacji Narodowej Szkolnictwa Artystycznego. Udział w nich wzięła Teresa Wargocka Sekretarz Stanu w MEN, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Wanda Zwinogrodzka oraz Wojciech Kolarski Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP.
Podczas obchodów wybitni nauczyciele zostali uhonorowani odznaczeniami Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, medalami Ministra Edukacji Narodowej oraz odznaczeniami i nagrodami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Szkolnictwo artystyczne w Polsce tworzy niemal 1000 szkół i placówek artystycznych oraz 19 uczelni, w których kształci się prawie 100 tys. uczniów i ponad 16 tys. studentów (dane za rok szkolny 2015/2016).
Szkolnictwo artystyczne nadzorowane jest przez ministra właściwego ds. kultury i ochrony dziedzictwa narodowego i tworzy odrębny system kształcenia, w stosunku do systemu kształcenia ogólnego. Wśród typów szkół artystycznych I i II stopnia znajdują się szkoły prowadzące wyłącznie kształcenie w zakresie przedmiotów artystycznych oraz szkoły, w których uczniowie mogą realizować także obowiązek szkolny oraz obowiązek nauki.
Podstawy programowe kształcenia w zawodach szkolnictwa artystycznego określa Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, natomiast kształcenie ogólne realizowane jest w oparciu o podstawy programowe dla szkoły podstawowej, gimnazjum oraz liceum wydawane przez Ministra Edukacji Narodowej.
Aktualnie system szkolnictwa artystycznego tworzą, oprócz szkół i uczelni artystycznych, placówki takie jak ogniska artystyczne oraz bursy, czyli placówki zapewniające opiekę i wychowanie uczniom w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania.
Źródło: men.gov.pl