Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Godzine nieodbyte a wynagrodzenie nauczyciela

Godzine nieodbyte a wynagrodzenie nauczyciela fotolia.pl

Rada Powiatu Kolskiego przyjęła uchwałę w sprawie regulaminu wynagradzania nauczycieli. Ustalono w niej m.in., że godziny ponadwymiarowe przypadające w dniach, w których nauczyciel nie mógł ich realizować z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, traktuje się jak godziny faktycznie odbyte.
Chodziło o takie okoliczności, jak zawieszenie zajęć z powodu epidemii lub mrozów, wyjazd dzieci i młodzieży na wycieczki lub na imprezy, zawieszenie zajęć w okresie rekolekcji czy wyjazd nauczyciela na konferencję metodyczną.

Wojewoda zwrócił uwagę, że zgodnie z treścią art. 30 ust. 6 pkt 2 ustawy Karta nauczyciela rada gminy ma jedynie kompetencję do określenia szczegółowych warunków obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw.

„W tych ramach nie mieści się upoważnienie do decydowania o zachowaniu lub utracie przez nauczyciela prawa do wynagrodzenia za niezrealizowane godziny ponadwymiarowe” – konstatował organ nadzoru.
Nie można bowiem uznać, że wskazanie przez radę gminy przypadków, w których wynagrodzenie przysługuje lub nie przysługuje, stanowi określenie warunków (szczegółowych) obliczania i wypłacania wynagrodzenia.
„Należy zwrócić uwagę, iż w art. 30 ust. 6 Karty nauczyciela użyte zostały dwa określenia „warunki przyznawania” (art. 30 ust. 6 pkt 1) oraz „warunki obliczania i wypłacania” wynagrodzenia (art. 30 ust.6 pkt 2). Nie jest dopuszczalne ich utożsamianie” – czytamy w rozstrzygnięciu nadzorczym.

Wojewoda wskazał, że wynagrodzenie za niezrealizowane godziny ponadwymiarowe i doraźnych zastępstw należy ustalać na podstawie Karty nauczyciela i przepisów Kodeksu pracy, do których odsyła art. 91 c ust. 1 Karty nauczyciela.

Tymczasem zgodnie z treścią art. 80 Kodeksu pracy wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną. „Za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią” – podkreślił wojewoda.

Ze względu na także inne istotne uchybienia w uchwale została ona unieważniona w całości.

Źródło: samorzad.pap.pl

Śr., 17 Sp. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun