Publikacja na temat Organizacji Paktu Północnoatlantyckiego (NATO) oraz pakiet scenariuszy lekcji składają się na wyjątkową ofertę edukacyjną dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. To wspólna inicjatywa Ministerstwa Spraw Zagranicznych (MSZ), Ministerstwa Edukacji Narodowej (MEN) oraz Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Przygotowane materiały są elementem działań informacyjnych rządu promujących Szczyt NATO w Warszawie, który odbędzie się w lipcu br. Ich celem jest podniesienie wiedzy o Sojuszu Północnoatlantyckim, jego roli jako instrumentu kolektywnej obrony państw członkowskich oraz czynnika wzmacniającego bezpieczeństwo Polski i bezpieczeństwo międzynarodowe.
Publikacja Roberta Kupieckiego Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego została napisana przede wszystkim z myślą o młodszych czytelnikach, którzy chcą dowiedzieć się o historii NATO, jego ewolucji oraz członkostwie Polski w jego strukturach. Autor w sposób bardzo klarowny opisuje i objaśnia skomplikowane procesy i zjawiska z zakresu bezpieczeństwa międzynarodowego, tworząc kompendium wiedzy na ten temat.
Książka będzie nieodpłatnie dystrybuowana do wszystkich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w Polsce w drugiej połowie maja br.
Scenariusze wraz z materiałami pomocniczymi dla nauczycieli zostały przygotowane we współpracy MSZ, Kancelarii Prezydenta RP i Ośrodka Rozwoju Edukacji. Opracowano je w głównej mierze na podstawie publikacji Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego, z myślą o zajęciach z WOS oraz geografii. Każdą lekcję zaplanowano na ok. 3–4 godziny zajęć.
Organizatorzy przedsięwzięcia zachęcają do przeprowadzania lekcji we wszystkich szkołach w całej Polsce. Ponadto Ministerstwo Spraw Zagranicznych zorganizuje kilka lekcji pokazowych w wybranych szkołach, z udziałem przedstawicieli MSZ oraz Kwatery Głównej NATO.
Źródło: www.msz.gov.pl
Materiały można pobierać http://www.ore.edu.pl/aktualnosci-start/6875-lekcje-o-nato.