Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Koszty kształcenia młodocianego pracownika a śmierć pracodawcy

Koszty kształcenia młodocianego pracownika a śmierć pracodawcy fotolia.pl

W sytuacji, gdy przedsiębiorstwo stanowi zakład pracy w znaczeniu przedmiotowym, to w wyniku dziedziczenia, co do zasady, dochodzi do przejęcia przez spadkobiercę również uprawnień związanych z jego prowadzeniem, w tym możliwości żądania wypłaty kosztów kształcenia młodocianego pracownika.

Tego typu sukcesja następuje w drodze ogólnych przepisów prawa spadkowego. Nie ma przy tym znaczenia, czy spadkobiercy kontynuowali dotychczasową działalność spadkodawcy, czy też wyznaczą inne kierunki działalności. Tak wynika z wyroku WSA w Poznaniu z 28 kwietnia 2016 r. sygn. II SA/Po 173/16.

Sąd wskazał, że zgodnie z art. 63² § 1 Kodeksu pracy, z dniem śmierci pracodawcy umowy o pracę z pracownikami wygasają, z zastrzeżeniem przepisu § 3, stanowiącego, iż przepis § 1 nie ma zastosowania w razie przejęcia pracownika przez nowego pracodawcę na zasadach określonych w art. 23¹ Kodeksu pracy. Innymi słowy, w razie śmierci pracodawcy umowy o pracę wygasają, chyba że pracodawca prowadził zakład pracy w znaczeniu przedmiotowym (jako wyodrębnioną jednostkę organizacyjną zatrudniającą pracowników), a zakład ten został przejęty w sposób określony w art. 23¹ Kodeksu pracy (por. K. Jaśkowski [w:] K. Jaśkowski (red.), E. Maniewska, Kodeks pracy. Tom I. Komentarz. Ustawy towarzyszące z orzecznictwem. Europejskie prawo pracy z orzecznictwem, LEX 2014 nr 162894, komentarz do art. 63² Kodeksu pracy). W tego typu sytuacji pracownicy zatrudnieni w tym zakładzie stają się pracownikami nowego pracodawcy (przejmującego zakład).

Wyrok jest nieprawomocny.

Źródło: CBOSA

Pt., 27 Mj. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel