Rzecznik Praw Obywatelskich w wystąpieniu do Minister Edukacji Narodowej wyraził zadowolenie z powodu deklaracji złożonej przez Panią Minister podczas posiedzenia senackiej Komisji Nauki, Edukacji i Sportu w dniu 27 stycznia 2016 r., odnośnie do znowelizowania ustawy o systemie oświaty poprzez wprowadzenie możliwości odwołania się od wyników egzaminów maturalnych.
Postulat wprowadzenia możliwości odwołania od wyników egzaminu maturalnego był formułowany od dawna przez Rzecznika Praw Obywatelskich na podstawie skarg absolwentów szkół ponadgimnazjalnych, którzy wskazywali, że egzaminy przeprowadzone w różnych latach często są ze sobą nieporównywalne, jak również że egzaminy oceniane są błędnie przez egzaminatorów zewnętrznych między innymi z uwagi na błędy w kluczu odpowiedzi.
Mając to na względzie brak kontroli nad decyzjami organów zajmujących się przeprowadzaniem egzaminów maturalnych we wskazanym zakresie budził niepokój Rzecznika Praw Obywatelskich.
W świetle przepisu art. 44zza ust. 6 i art. 44zzk ust. 4 ustawy o systemie oświaty, wynik sprawdzianu i egzaminu gimnazjalnego oraz wyniki egzaminu maturalnego są ostateczne i nie służy na nie skarga do sądu administracyjnego. Obecny całkowity brak możliwości odwołania od wyniku egzaminu skutkuje niekiedy arbitralnością procesu sprawdzania m.in. prac maturalnych. Powstanie regulacji umożliwiającej odwołanie od wyniku egzaminów w tym zakresie będzie krokiem ku pełnej realizacji konstytucyjnego prawa do równości w dostępie do edukacji.
Rzecznik Praw Obywatelskich zwracił się do Pani Minister z uprzejmą prośbą o przedstawienie informacji na temat planowanych szczegółowych rozwiązań ustawodawczych we wskazanym wyżej zakresie, a także określenie, kiedy Pani Minister planuje przedstawić stosowną inicjatywę legislacyjną.
Źródło: www.rpo.gov.pl