Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Oświatowy show to niepoważna dyskusja

Oświatowy show to niepoważna dyskusja fotolia.pl

Chcemy, aby o reformie edukacji dyskutowała cała Polska – powiedziała Anna Zalewska na konferencji prasowej.

1840 ekspertów w 16 grupach tematycznych, 16 debat wojewódzkich z udziałem rodziców, uczniów i samorządowców – tak będzie wyglądała wielka ogólnopolska debata o systemie oświaty. Na środowej konferencji prasowej zapowiedziała ją Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska.

System edukacji trzeba zmienić. Zdiagnozowaliśmy kilkaset naprawdę dużych i nieco mniejszych problemów. O wszystkich będziemy rozmawiać z ekspertami – zapowiedziała szefowa MEN.

Kim są eksperci? To praktycy i teoretycy – nauczyciele i wykładowcy akademiccy. To osoby, które odpowiedziały na zaproszenie MEN do wspólnej pracy nad zmianami w polskich szkołach. Eksperci będą pracowali w 16 grupach. Każda z nich zajmie się inną tematyką. Jaką? Oto one: kształcenie ogólne i zawodowe, organizacja nadzoru pedagogicznego, nowy awans zawodowy, system egzaminów zewnętrznych, doskonalenie zawodowe nauczycieli, finansowanie zadań oświatowych w samorządach, podstawy programowe kształcenia ogólnego, nauczanie wczesnoszkolne, wychowanie przedszkolne, organizacja pomocy psychologiczno-pedagogicznej, uczeń ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, miejsce historii w szkole, wychowanie fizyczne, rodzic w szkole, wychowawcza rola szkoły oraz współpraca z organizacjami pozarządowymi.

Równolegle do prac zespołów eksperckich w całej Polsce trwać będą wojewódzkie debaty oświatowe. Będą miały one swoje cztery tematy przewodnie: szkolnictwo specjalne, kształcenie zawodowe, finansowanie, bezpieczeństwo. Dyskusje odbędą się w formule 1×4 (cztery województwa dyskutują o jednym z czterech tematów). Naszą intencją jest, aby zaproponowana problematyka była jedynie punktem wyjścia. Dlatego też do udziału w debatach zapraszamy nie tylko samorządowców i nauczycieli, ale też uczniów, rodziców i wszystkich zainteresowanych.

Tak szerokiej debaty jeszcze w Polsce nie było. Zanim przystąpimy do zmian systemu edukacji, chcemy wspólnie z obywatelami je przedyskutować i zaplanować – powiedziała Minister Anna Zalewska. – Ruszamy w lutym. Podsumowanie w lipcu. Później – projekt nowelizacji ustawy uwzględniający wynik debat – dodała.

Szefowa MEN poinformowała też, że pod koniec lutego zostanie uruchomiona strona internetowa poświęcona debatom. Znajdą się na niej informacje dotyczące pracy ekspertów oraz spotkań organizowanych w różnych częściach kraju. Za pośrednictwem strony będzie można przesyłać swoje uwagi, wnioski i spostrzeżenia dotyczące najważniejszych tematów związanych z edukacją w Polsce.

We wrześniu planujemy pokazać gotowy projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Chcielibyśmy, aby stała się ona przejrzystą konstytucją dla nauczycieli – powiedziała Minister Anna Zalewska.r

Źródło: men.gov.pl

Komentarz: Oto setki ekspertów, rodziców i nauczycieli, szesnaście debat w całej Polsce. To ma być nieomal dyskusja narodowa. Wygląda to na wielki demokratyczny akt i zbiorową decyzję o tym, jaka ma być oświata w naszym kraju. Ja jednak jestem niedowiarkiem. Przeczucie mówi mi, że to wcale nie chodzi o demokrację. To raczej ma być ogólnopolski show, a najważniejsze decyzje podjęte zostały jeszcze zanim zorganizowane zostaną debaty, które mają legitymizować decyzje już podjęte w gabinetach. Nie cieszy mnie to, więc chciałbym się mylić, ale szanse na to są bardzo marne. (Tadeusz Narkun)

Czw., 4 Lt. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun