Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Gminy i nauczyciele negatywnie o zmianach w edukacji

Gminy i nauczyciele negatywnie o zmianach w edukacji fotolia.pl

Reforma edukacji to nasz wspólny problem – pod takim hasłem Związek Gmin Wiejskich RP oraz Związek Nauczycielstwa Polskiego wspólnie komentują nadchodzące reformy oświatowe.

Wyrazem tego jest komunikat z 15 stycznia br. Wynika z niego, że zarówno Związek Gmin Wiejskich RP (ZGWRP), jak i Związek Nauczycielstwa Polskiego (ZNP) negatywnie oceniają podwyższenie wieku obowiązku szkolnego. – Uważamy, że ta decyzja zmniejszy szanse polskich dzieci na sukces edukacyjny. Niweczy wysiłek, jaki w ostatnich latach gminy włożyły w przystosowanie szkół podstawowych i upowszechnianie edukacji przedszkolnej. Zamyka drogę do lepszego wyrównywania szans edukacyjnych – czytamy w komunikacie.

Związki powołując się na swoje doświadczenie z kształceniem i prowadzeniem szkół stwierdzają, że wycofanie sześciolatków z pierwszej klasy wywoła wiele problemów finansowych i organizacyjnych w każdej gminie. Konsekwencje czego odczują uczniowie, rodzice i pracownicy oświaty.

Efektem zmian będzie pogorszenie jakości edukacji. A to dlatego, że pociągnie ono za sobą zmniejszenie subwencji oświatowej o ok. 1,6 mld zł, spadek zatrudnienia pracowników oświaty, brak miejsc w przedszkolach dl trzylatków, pusty rocznik w szkołach i tworzenie łączony klas a także drugoroczność na żądanie.

- Dlatego, jako nauczyciele i samorządowcy apelujemy do Rodziców: Sprawdźcie szkołę podstawową w najbliższej okolicy, porozmawiajcie z nauczycielami i rodzicami dzieci starszych. Zastanówcie się, jak zagwarantować swojemu dziecku dynamiczny rozwój. Sześciolatków nie trzeba ratować przed szkołą. Należy im zapewnić jak najlepsze warunki kształcenia i dostęp do dobrej edukacji – apelują Sławomir Broniarz, prezes ZNP oraz Marek Olszewski, prezes ZGWRP.

Pełną treść komunikatu można zobaczyć TUTAJ.

Pt., 15 St. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska