Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nie ma to jak kodowanie

Nie ma to jak kodowanie fotolia.pl

Piknik Koderów odbył się w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Dzieci i młodzież  mogli uczestniczyć w warsztatach animacyjnych, podczas których programowano roboty, przygotowywano aplikacje mobilne, można było również zaprojektować własną grę w Scratch. Pierwsze kroki w kodowaniu stawiali też seniorzy ze swoimi wnukami.

W trakcie pikniku odbyła się również debata ekspercka „Jaka jest przyszłość nauki programowania w Polsce?”. Dyskutowano o obecnych rozwiązaniach oraz o stojących przed Polską wyzwaniach. Debatę poprowadził Jarosław Lipszyc, a głos zabrali: Blanka Fijołek, polska ambasadorka Tygodnia Kodowania i pomysłodawczyni programu „Mistrzowie Kodowania”, Włodzimierz Marciński, Lider Cyfryzacji w Polsce, Barbara Halska z Fundacji Media 3.0, Robert Król z Fundacji Rozwoju Branży Internetowej „Netcamp” oraz prof. Maciej Sysło, członek Rady ds. Informatyzacji Edukacji przy MEN.

Dyskusję podsumował wiceszef MAC Jurand Drop. - Musimy pamiętać, że umiejętności cyfrowych uczą nie tylko szkoły. Dziś każdy ich potrzebuje. Dlatego mamy PO PC i ok. 600 mln zł na kompetencje cyfrowe. W tym zakresie stawiamy na współpracę i działamy wspólnie z innymi instytucjami i organizacjami: szkołami, organizacjami pozarządowymi, firmami i administracją. Dziękuję organizatorom i wszystkim zaangażowanym w Europejski Tydzień Kodowania – powiedział wiceminister Jurand Drop.

Piknik był elementem projektu „Code Week Polska 2015”, który realizuje Fundacja Nowoczesna Polska na zlecenie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Celem jest popularyzacja i promocja nauki programowania wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Projekt wpisuje się w europejską inicjatywę Europejskiego Tygodnia Kodowania. W ramach działań prowadzonych przez Fundację Nowoczesna Polska zostało przygotowanych i przeprowadzonych m.in. 80 warsztatów dla różnych grup wiekowych  w całej Polsce. Powstała też strona o projekcie codeweek.org.pl.  Na zakończenie Tygodnia Kodowania w Polsce został zorganizowany Piknik Koderów,  na który zaproszono 200 osób – uczestników warsztatów w województwach oraz osób zaangażowanych w działania w ramach Code Week Polska. Głównym partnerem ETK  w Polsce jest program „Mistrzowie Kodowania”. Partnerami działań są również: Szerokie Porozumienie na Rzecz Umiejętności Cyfrowych, Stowarzyszenie Talent, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Fundacja Media 3.0 oraz Polski Związek Głuchych Oddział Łódzki.

Źródło: mac.gov.pl

Czw., 15 Prn. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun