Kosmos fascynuje i działa na wyobraźnię od najmłodszych lat. Ta fascynacja może prowadzić do zainteresowania nauką, a w przyszłości do wyboru zawodu związanego z technologią i inżynierią. Rozbudzaniu chęci poznawania kosmosu służy ESERO – edukacyjny projekt Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA. Projekt ten prowadzony jest od 2006 r. w wielu krajach europejskich, a w Polsce koordynuje go Centrum Nauki Kopernik. Drugie, całodniowe warsztaty ESERO dla nauczycieli odbyły się 10 października w Koperniku.
Doświadczenia inspirowane eksploracją kosmosu są nie tylko atrakcyjne dla uczniów i odpowiadają ich naturalnej ciekawości, ale ułatwiają też zrozumienie wielu praw naukowych, z którymi spotykamy się na co dzień. Projekt ESERO (Europejskie Biuro Edukacji Kosmicznej) jest realizowany w Belgii, Irlandii, Holandii, Portugalii, krajach skandynawskich, Rumunii, Wielkiej Brytanii i Polsce. Nie przewiduje dodatkowych lekcji edukacji kosmicznej. Jest dostosowany do systemów edukacyjnych państw członkowskich ESA, których programy nauczania różnią się od siebie. W Polsce zajęcia dla nauczycieli zainteresowanych włączaniem wiedzy o badaniach kosmicznych do edukacji szkolnej przyciągają zwłaszcza nauczycieli fizyki, chemii, biologii, przyrody, geografii i informatyki. Wiedza o kosmosie jest interdyscyplinarna i może ułatwić realizację celów podstawy programowej różnych przedmiotów.
Warsztaty ESERO dla nauczycieli to okazja do zdobycia cennej wiedzy i umiejętności, a także otrzymania przydatnych na lekcjach pomocy edukacyjnych – scenariuszy zajęć, omówienie tematów, filmów. Materiały wykorzystywane w trakcie zajęć powstają na podstawie danych dostarczanych przez aplikacje używane w astronautyce i są opracowywane przez ekspertów z Europejskiej Agencji Kosmicznej. Program ESERO łączy także środowisko nauczycieli i naukowców – w Polsce w opracowaniu warsztatów dla nauczycieli biorą udział specjaliści z Centrum Badań Kosmicznych PAN.
Uczestnicy warsztatów dowiadują się, jak wzbogacać lekcje informacjami o Wszechświecie, Ziemi i kosmicznych technologiach. Przekonują się, jak w praktyce można wykorzystywać geoinformacje i techniki satelitarne. Sprawdzają na przykład, czy Grenlandia się odchudza i dowiadują się przy tym, jak korzystać ze zdjęć satelitarnych, oceniając zachodzące współcześnie zjawiska klimatyczne. Uczą się, jak zaplanować podróż na Marsa i jak analizować dane z misji kosmicznej, a także jak w przystępny sposób wyjaśnić zjawisko zaćmienia Słońca, określać pozycje i wysokość obiektów, czy też tłumaczyć zasady dynamiki Newtona.
Kopernik dla nauczycieli
Biuro ESERO-Polska znajduje się w Centrum Nauki Kopernik - ściślej w planetarium „Niebo Kopernika”. Współpraca ze środowiskiem edukacyjnym jest jednym z priorytetów Kopernika, a dotychczasowa działalność pokazała, jak wiele obie strony mogą razem zrobić, by zmieniać polską szkołę na lepsze. Warsztaty ESERO, w których co roku bierze udział stu edukatorów z całej Polski, pomagają nauczycielom rozwijać kompetencje i podnosić umiejętności prowadzenia zajęć aktywizujących uczniów. Ułatwiają to opracowywane przez Kopernika pomoce dydaktyczne, dostępne na stronie http://esero.kopernik.org.pl.
Źródło: edunews.pl