W przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, w tym w trakcie roku szkolnego, z osobą rozpoczynającą pracę w szkole, z nauczycielem kontraktowym lub z nauczycielami mianowanymi i dyplomowanymi stosunek pracy nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony.
Opisany powyżej wyjątek dopuszczający zatrudnienie nauczyciela mianowanego na podstawie umowy o pracę na czas określony uregulowany w art. 10 ust. 7 ustawy Karta Nauczyciela nie może być interpretowany rozszerzająco.
Jednak przepis ten nie stawia bariery czasu dla jego zastosowania; nie wskazuje też, że zawsze ma to być jednak przyczyna. W myśl tego przepisu zatrudnienie nauczyciela mianowanego na czas określony jest prawnie możliwe tylko wówczas gdy zachodzi potrzeba zastępstwa nieobecnego nauczyciela lub potrzeba wynikająca z organizacji nauczania.
Zasadniczo zatrudnienie nauczyciela mianowanego na podstawie umowy o pracę na czas określony jest dopuszczalne tylko wówczas, gdy jest to konieczne w świetle wynikających z tego przepisu przesłanek, a nie jednej przesłanki.
Źródło: Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 24 września 2012 r. I PK 106/12