Jest to już IV Ogólnopolski Konkurs „Normalizacja i ja”, skierowany do uczniów oraz nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych wszelkich typów - nauczających różnych przedmiotów - z terenu całego kraju. Tym razem tematem jest „Stosowanie norm gwarancją jakości wyrobów i usług”. Głównym organizatorem tego konkursu jest Polski Komitet Normalizacyjny.
Każdy chciałby żyć bezpiecznie i wygodnie. Zależy nam więc na tym, aby wyroby i usługi były nie tylko bezpieczne, ale też dobrej jakości. Warto zwrócić uwagę, że w gospodarce wolnorynkowej państwo ingeruje tylko w sprawy bezpieczeństwa - ustalając odpowiednie przepisy, natomiast nie ingeruje w sprawy jakości, pozostawiając je swobodnej ocenie społecznej. Należy podkreślić, że normy zawierają zwykle propozycje rozwiązań wyczerpujących zarówno aspekty bezpieczeństwa, jak i jakości. Producent musi spełnić wymagania bezpieczeństwa - wymagań jakości nie musi, ale może. Stosując normę (dobrowolną) uzyska pewność, że spełni jedno i drugie. Niezwykle istotne zatem staje się w dzisiejszych czasach kształtowanie świadomości przyszłych producentów i konsumentów. Ważne jest zrozumienie roli norm w zapewnieniu jakości, a co za tym idzie – wykorzystanie tej wiedzy przy podejmowaniu decyzji biznesowych i konsumenckich. Temu celowi ma służyć między innymi tegoroczny Konkurs.
Szczegółowe wprowadzenie jego tematyki znajduje się na stronie Polskiego Komitetu Normalizacyjnego.
Cele Konkursu:
• Upowszechnienie wśród młodego pokolenia przekonania o roli norm w zapewnieniu jakości wyrobów i usług.
• Zwrócenie uwagi uczniów na różnicę w podejściu do kwestii zastosowania norm:
• dla producenta w celu uzyskania pożądanej jakości wyrobów i w usług,
• dla konsumenta w celu upewnienia się, że nabywany produkt lub usługa spełnia jego oczekiwania.
• Zachęcenie nauczycieli do wprowadzenia kwestii jakości wyrobów i usług do swoich zajęć lekcyjnych poprzez zwrócenie uczniom uwagi na konieczność wykorzystywania norm wyrobów i usług w procesie produkcji dla uzyskania pożądanej jakości, zalety korzystania ze znormalizowanych wyrobów i usług przez konsumentów.
Konkurs jest przeprowadzany od 17 września 2015 roku do 22 stycznia 2016 roku. Aby wziąć w nim udział, najpóźniej do 8 stycznia 2016 r. należy zapisać się przez formularz zgłoszeniowy. Przed przystąpieniem do konkursu uczestnik zobowiązany jest zapoznać się z Regulaminem Konkursu i wypełnić zawarte w Regulaminie oświadczenie uczestnika konkursu w sprawie przekazania praw autorskich (Regulamin załączony jest w formie załącznika).
Oceny nadesłanych prac dokona powołane przez Prezesa PKN jury konkursowe składające się z przedstawicieli PKN i jednostek metodycznie wspierających Konkurs. Autorzy najlepszych prac zostaną nagrodzeni. Wyniki Konkursu zostaną ogłoszone 17 lutego 2016 r. na stronie internetowej PKN.
Kontakt w sprawach konkursu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz tel. 22 556-76-39 lub 22 556-74-77.
Prace należy nadsyłać do dnia 22 stycznia 2016 r, wyłącznie w formie elektronicznej, na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Źródło: pkn.pl