Szerzenie wiedzy na temat edukacji dzieci cudzoziemskich w polskim systemie oświaty to temat przewodni konferencji „Edukacja dziecka cudzoziemskiego”.
Spotkanie odbyło się 15 i 16 września br. w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej. Jego organizatorem było Biuro Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców (UNHCR) w Polsce. Patronat nad nim objęła minister edukacji narodowej.
Wydarzenie było skierowane do pracowników kuratoriów oświaty, nauczycieli i dyrektorów szkół. Zarówno tych, w których uczą się dzieci cudzoziemskie, jak i tych, które chcą być dobrze przygotowane do ich przyjęcia. Konferencja była również otwarta dla organizacji pozarządowych wspierających uchodźców i migrantów.
Podczas konferencji Joanna Kluzik – Rostkowska przypomniała, że w systemie oświaty od dawna mamy dzieci cudzoziemskie. - Jeśli będzie ich więcej, wiemy co robić –mówiła. Minister tłumaczyła równieża, że w przypadku edukacji dziecka cudzoziemskiego zwiększana jest kwota subwencji.
– Są dodatkowe pieniądze, aby te dzieci uczyły się języka polskiego – dodała minister edukacji. – Wprowadziliśmy zmiany w ustawie. Dzieci kończące szkołę podstawową i gimnazjum mają uproszczone arkusze egzaminacyjne, wydłużony czas egzaminu, mogą korzystać ze słowników – mówiła.
Szefowa MEN powiedziała także, że Ośrodek Rozwoju Edukacji – jednostka podległa MEN – przygotował wiele materiałów dla m.in. nauczycieli, dotyczących kształcenia cudzoziemców w polskim systemie oświaty.
Źródło: https://men.gov.pl