Komitet Stały przyjął 10 września Projekt uchwały Rady Ministrów ustanawiającej „Wieloletni Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”. Teraz skierowany program zostanie skierowany pod obrady Rady Ministrów.
Przewidziane na lata (2016-2020) działania realizować będą Ministerstwa: Edukacji Narodowej oraz Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Program zawiera trzy priorytety.
Za realizację Programu w priorytecie pierwszym i drugim odpowiada Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w priorytecie trzecim Ministerstwo Edukacji Narodowej.
W efekcie działań przewidzianych trzecim priorytecie podniesiony zostanie standard usług i jakość pracy bibliotek szkolnych i pedagogicznych. Poprawią się także warunki lokalowe i wyposażenie bibliotek.
Doposażenie bibliotek szkolnych w nowości wydawnicze i lektury szkolne ułatwi min. realizowanie podstawy programowej kształcenia ogólnego oraz rozwijanie kompetencji i uzdolnień dzieci i młodzieży.
Doposażenie bibliotek pedagogicznych zwiększy ofertę tych bibliotek, stanowiącą pomoc dla nauczycieli w planowaniu i realizowaniu zadań związanych z kształtowaniem zainteresowań czytelniczych uczniów oraz poprawi jakość usług związanych z organizowaniem i prowadzeniem wspomagania szkół i placówek.
Planowane środki finansowe z budżetu państwa, w latach 2016 – 2020, tylko trzeciego priorytetu to 150 mln zł. Natomiast wkład własny samorządów to ponad 34 mln zł.
Źródło: men.gov.pl
Komentarz: Każdy ruch i każde działanie zmierzające do rozwoju czytelnictwa należy przyjąć z radością. Koń jaki jest każdy widzi – coraz mniej czytamy, a nasza kultury staje się obrazkową. Pieniądze wyłożone na zachęcanie i wspomagania czytelnictwa to inwestycja na jutro, aby czytały nasze dzieci i aby czytali ich rodzice, aby rozwijała się kultura słowa, pięknej wiedzy i szerokie horyzonty, czyli po prostu aby bardziej być człowiekiem warto być czytelnikiem. (T. Narkun)