Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Program rozwoju czytelnictwa. Oby był skuteczny

Program rozwoju czytelnictwa. Oby był skuteczny fotolia.pl

Komitet Stały przyjął 10 września Projekt uchwały Rady Ministrów ustanawiającej „Wieloletni Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”. Teraz skierowany program zostanie skierowany pod obrady Rady Ministrów.
Przewidziane na lata (2016-2020) działania realizować będą Ministerstwa: Edukacji Narodowej oraz Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Program zawiera trzy priorytety.

Za realizację Programu w priorytecie pierwszym i drugim odpowiada Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w priorytecie trzecim Ministerstwo Edukacji Narodowej.

W efekcie działań przewidzianych trzecim priorytecie podniesiony zostanie standard usług i jakość pracy bibliotek szkolnych i pedagogicznych. Poprawią się także warunki lokalowe i wyposażenie bibliotek.

Doposażenie bibliotek szkolnych w nowości  wydawnicze i lektury szkolne ułatwi min. realizowanie podstawy programowej kształcenia ogólnego oraz rozwijanie kompetencji i uzdolnień dzieci i młodzieży.

Doposażenie bibliotek pedagogicznych zwiększy ofertę tych bibliotek, stanowiącą pomoc dla nauczycieli w planowaniu i realizowaniu zadań związanych z kształtowaniem zainteresowań czytelniczych uczniów oraz poprawi jakość usług związanych z organizowaniem i prowadzeniem wspomagania szkół i placówek.

Planowane środki finansowe z budżetu państwa, w latach 2016 – 2020, tylko trzeciego priorytetu to 150 mln zł. Natomiast wkład własny samorządów to ponad 34 mln zł.

Źródło: men.gov.pl

Komentarz: Każdy ruch i każde działanie zmierzające do rozwoju czytelnictwa należy przyjąć z radością. Koń jaki jest każdy widzi – coraz mniej czytamy, a nasza kultury staje się obrazkową. Pieniądze wyłożone na zachęcanie i wspomagania czytelnictwa to inwestycja na jutro, aby czytały nasze dzieci i aby czytali ich rodzice, aby rozwijała się kultura słowa, pięknej wiedzy i szerokie horyzonty, czyli po prostu aby bardziej być człowiekiem warto być czytelnikiem. (T. Narkun)

Czw., 10 Wrz. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun