Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Pomóc dzieciom z mutyzmem

Pomóc dzieciom z mutyzmem fotolia.pl

Mutyzm wybiórczy jest zaburzeniem, przejawiającym się lękiem przed byciem słyszanym, lub nawet byciem widzianym, podczas mówienia w pewnych okolicznościach. Utrudnia dziecku naukę i relacje społeczne. Skala występowania mutyzmu w Polsce nie jest jeszcze znana. Badania europejskie wskazują, że problemem jest dotkniętych siedmioro dzieci na tysiąc badanych.

Chociaż w ciągu ostatnich 10 lat przeprowadzono na świecie ważne badania, które przyczyniły się do lepszego zrozumienia mutyzmu wybiórczego, to jednak dzieci z tym zaburzeniem są nadal często nietrafnie diagnozowane. Dziecko mutystyczne umie i chce mówić, ale w pewnych sytuacjach nie jest w stanie nic powiedzieć. Zaburzenie często jest niestety mylone z Zespołem Aspergera, autyzmem czy po prostu próbą manipulacji i brakiem wychowania.

Właściwe zrozumienie specyfiki mutyzmu wybiórczego pozwala dzieciom brać udział w zajęciach przedszkolnych, szkolnych oraz stopniowo coraz bardziej angażować się w relacje społeczne. Kluczem jest wczesne rozpoznanie, ponieważ mutyzm selektywny okazuje się bardziej podatny na terapię we wczesnym stadium, stąd tak ważne jest upowszechnianie informacji na ten temat.

Wychodząc naprzeciw problemom osób z mutyzmem, Ośrodek Rozwoju Edukacji zaplanował ogólnopolską konferencję poświęconą temu zagadnieniu. Partnerami konferencji są: Zarząd Główny Polskiego Związku Logopedów, „Pedagogium”- Centrum Doskonalenia Logopedów Wyższej Szkoły Nauk Społecznych oraz Fundacja na rzecz osób dotkniętych mutyzmem wybiórczym i ich rodzin „Mówię”.

Konferencja odbędzie się 22 września w siedzibie ORE w Warszawie. W jej trakcie pojawią się wykłady o mutyzmie w wieloaspektowym ujęciu. Z kolei w części warsztatowej poruszonych będzie osiem tematów szczegółowych obszarów tematycznych. Rezultatem konferencji powinno być wytyczenie kierunków działań instytucji i organizacji, zainteresowanych problemem mutyzmu w Polsce.
Więcej informacji o konferencji i rekrutacji wkrótce na stronie ORE.

Źródło: ore.edu.pl

Śr., 19 Sp. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun