Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zwiększyć bezpieczeństwo uczniów w czasie wypoczynku

Zwiększyć bezpieczeństwo uczniów w czasie wypoczynku fotolia.pl

Rząd przyjął 7 lipca br. projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty oraz o Krajowym Rejestrze Karnym. Głównym celem tego projektu jest większe bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w czasie wypoczynku.

Zmiany mają zapewnić profesjonalną opiekę wychowawczej, wzmocnić nadzór nad organizatorami wypoczynku w kraju i za granicą. W projekcie przewiduje się także rozszerzenie zakresu informacji dostępnych dla rodziców i opiekunów z elektronicznej bazy wypoczynku.

Realizacja powyższych założeń ma wzmocnić bezpieczeństwo uczestników wypoczynku w czasie wakacji, ferii zimowych i przerw świątecznych, a na ich organizatorów nałożono obowiązek zapewnienia kadry mającej odpowiednie kwalifikacje. Zwiększony zostanie nadzór nad organizacją kursów na kierowników i wychowawców wypoczynku. W trakcie wypoczynku mają być też uwzględniane specjalne potrzeby edukacyjne jego uczestników, w szczególności wynikające z niepełnosprawności i niedostosowania społecznego lub zagrożenia takim niedostosowaniem. Jednocześnie nową grupą uprawnionych, mających pierwszeństwo do korzystania z wypoczynku finansowanego przez wojewodę, będą dzieci żyjące w trudnych warunkach materialnych, w tym samotnie wychowywane.

Wprowadzeniu definicji wypoczynku towarzyszy poszerzenie uprawnienia kuratora oświaty do sprawowania nadzoru nad wypoczynkiem, nie tylko w czasie ferii zimowych i letnich, ale także podczas zimowej i wiosennej przerwy świątecznej. Jednocześnie w przypadku wykazania nieprawidłowości, które mogą stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia dzieci i młodzieży w trakcie wypoczynku, kurator oświaty będzie mógł zarządzić jego zakończenie i nakazać powrót wszystkich uczestników do domu.

Założono, że kurator oświaty nie będzie wydawał organizatorom wypoczynku zaświadczenia o zaakceptowanym zgłoszeniu wypoczynku. Potwierdzeniem akceptacji będzie umieszczenie takiego zgłoszenia w elektronicznej bazie wypoczynku. Szkoły i placówki organizujące wypoczynek, który nie musi być zgłaszany kuratorowi oświaty (trwający nie dłużej niż 3 dni), nie będą musiały przesyłać elektronicznej i papierowej wersji zgłoszenia wraz dokumentami potwierdzającymi bezpieczeństwo pożarowe obiektu lub terenu.

Wobec nierzetelnych organizatorów wypoczynku przewidziano sankcję grzywny. Kara taka będzie nakładana na organizatora, który zorganizował wypoczynek, mimo braku jego zgłoszenia w bazie wypoczynku oraz który nie poinformował kuratora oświaty o zmianach w zgłoszeniu, np. o zmianie wychowawcy lub liczbie dzieci.

Przewiduje się, że nowe przepisy wejdą w życie 1 kwietnia 2016 r.

Źródło: men.gov.pl, legislacja.rcl.gov.pl

Czw., 9 Lp. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun