Nauczyciele i ich praca od zawsze wzbudzają spore zainteresowanie społeczeństwa i mediów. Padają opinie, że nauczyciele pracują za mało, nieefektywnie, wreszcie też, że dane demograficzne wskazują, iż uczniów jest coraz mniej, a nauczycieli nie ubywa.
- Właśnie dlatego firma VULCAN we współpracy ze Związkiem Miast Polskich przygotowała raport analizujący dokładnie i wszechstronnie zmiany liczby nauczycieli i uczniów w Polsce w latach 2007-2013. Po zebraniu danych liczbowych ze wszystkich jednostek oświatowych w Polsce i ich dokładnej analizie wynika, że obiegowe opinie nie zawsze pokrywają się z rzeczywistością – mówi Jacek Różycki, Prezes firmy VULCAN.
Czy liczba nauczycieli w Polsce rzeczywiście jest nieadekwatna do liczby uczniów? W jakich jednostkach oświatowych przybywa nauczycieli, a w jakich ich liczba spada? Jak wygląda polityka jednostek samorządu terytorialnego w kwestii zatrudniania nauczycieli? I wreszcie jak zmieniły się warunki pracy nauczycieli w ostatnich latach?
- Ten raport przynosi wszechstronny obraz zmian, jakie zachodziły w oświacie w tym zakresie w ostatnich latach – mówi Tomasz Potkański, zastępca dyrektora Biura Związku Miast Polskich. – Po zebraniu danych ze wszystkich jednostek oświatowych w Polsce, a więc również przedszkoli, widzimy, że nauczyciele pracują w mniejszych klasach i możemy śmiało stwierdzić, że komfort pracy nauczycieli i uczniów poprawił się. Analiza danych przedstawionych w raporcie obala tezę, że samorządy postępowały w ostatnich latach nieracjonalnie w zakresie polityki zatrudnienia, ale prawdziwe wyzwania dopiero są przed nami. W ostatnich latach całościowe wydatki bieżące jednostek samorządu rosną szybciej niż ich dochody bieżące, co powoduje, że nadwyżka operacyjna, z której finansujemy działania rozwojowe i nowe usługi dla wszystkich mieszkańców zmniejsza się. Właśnie dlatego zarządzanie oświatą, która już w tej chwili stanowi między 30 do 60% budżetu jednostek samorządu jest niesłychanie ważne – dodaje.
Raport wskazuje na kluczowe uwarunkowania mające wpływ na liczbę nauczycieli w różnych jednostkach oświatowych i pokazuje zmiany zachodzące na przestrzeni ostatnich kilku lat w skali całego kraju. Ułatwia to odniesienie tych trendów do sytuacji własnego samorządu.
Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią raportu (zamieszonego poniżej)
Źródło: firma VULCAN oraz Związek Miast Polskich