22 maja 2015 r. w Sejmie odbył się pierwszy finał konkursu „Szkoła marzeń”, zorganizowanego przez Parlamentarny Zespół ds. Dzieci, następny zaplanowano na 15 czerwca 2015 r.
Konkurs „Szkoła marzeń” adresowany był do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych – gimnazjów, liceów, techników, szkół zawodowych oraz placówek opiekuńczych. Jego uczestnicy mieli przedstawić swoją wizję i oczekiwania wobec szkoły jako miejsca przyjaznego uczniom. Mogli to zrobić w dowolnej formie, zarówno plastycznej, jak i literackiej. W swoich pracach pisali m.in. o szkole, w której uczyłby Albert Einstein, w której nikt z nikogo by się nie wyśmiewał ani nie wsadzał nosa w cudze sprawy.
Do tegorocznego konkursu zgłosiło się 7,5 tys. uczestników, a na etapie okręgowym w jego przeprowadzenie zaangażowało się 91 biur senatorskich i poselskich. Do etapu ogólnopolskiego zakwalifikowano 662 prace zarówno plastyczne, jak i literackie. Jury postanowiło nie wskazywać zwycięzców i przyznać równorzędne nagrody laureatom etapu ogólnopolskiego, a także ponad 20 wyróżnień. Zwycięzcami I finału zostali: Dawid Chlewicki, Aleksandra Radzińska, Milena Kosińska, Michał Kośka, Zuzanna Kowalska (biuro senatora Mieczysława Augustyna), Zuzanna Kowalska (biuro senatora Przemysława Błaszczyka), Dominika Reda, Łukasz Świątek, Przemysław Pawlak, Natalia Bieg. Zdaniem organizatorów zgłoszone na konkurs prace mogą stać się cenną wskazówką i inspiracją dla osób związanych z edukacją. Nagrodzone prace zostaną opublikowane na stronie internetowej Senatu.
Podczas uroczystości finalistów powitał wicemarszałek Jan Wyrowiński. Podkreślił, że dla wielu z nich to pierwsza wizyta w Sejmie i Senacie, gdzie bije serce polskiej demokracji. Stało się to za sprawą senator Alicji Chybickiej i kierowanego przez nią Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci. A przecież niektórzy, jak zauważył wicemarszałek, pytają, po co te zespoły. Tymczasem to właśnie tak liczna obecność uczestników konkursu jest dowodem na aktywna działalność parlamentarzystów na rzecz dzieci i młodzieży. Wicemarszałek zwrócił uwagę, że zarówno on, jak i inni parlamentarzyści swoje szkoły mają już tylko we wspomnieniach. „Wasze szkoły, wasze marzenia o ich kształcie, pomysły na ich lepsze funkcjonowanie będą służyły tym, którzy tworzą polskie prawo” i za to właśnie serdecznie podziękował uczestnikom konkursu.
Senator Alicja Chybicka podkreśliła, że aby konkurs się odbył, potrzeba było ogromnego zaangażowania całego sztabu ludzi – zarówno parlamentarzystów, jak i pracowników Kancelarii Senatu. Senator serdecznie podziękowała uczestnikom konkursu za ich niesamowite pomysły.
Wiceminister edukacji narodowej Urszula Augustyn dziękowała natomiast rodzicom i nauczycielom, że potrafili pokierować swoimi dziećmi i zachęcić je do udziału w konkursie. Jak mówiła, życie bez marzeń byłoby smutne. Dziękując za te marzenia, podkreśliła, że dzięki nim polska szkoła będzie lepsza i mądrzejsza, bliższa wyobrażeniom uczniów.
Na potrzebę dbałości o zdrową szkołę, promującą zdrowy tryb życia zwrócił uwagę wiceminister zdrowia Cezary Cieślikowski. Uczestnikom konkursu życzył, by szkoła stawała się taka, jaką sobie wymarzyli.
Podczas uroczystości przedstawiciele ambasad Iranu, Łotwy i Słowenii mówili o systemach szkolnictwa w swoich krajach.
Źródło: senat.gov.pl