Na majowym posiedzeniu Zespołu ds. Edukacji, Kultury i Sportu KWRiST rozpatrzony zostanie projekt uchwały rady Ministrów w sprawie rządowego programu wspomagania w latach 2015-2018 organów prowadzących szkoły w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki w szkołach – Bezpieczna+.
Program ten kładzie nacisk na kluczowe elementy związane z bezpieczeństwem uczniów, zarówno w szkole, jak i poza nią, oraz budowanie pozytywnego klimatu szkoły i klasy opartego na otwartości i współpracy z organizacjami, o których mowa w art. 56 ust. 1 ustawy o systemie oświaty.
Istotą programu jest wspomaganie organów prowadzących szkoły w zakresie działań ukierunkowanych na podnoszenie kompetencji całego środowiska szkoły (uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników niepedagogicznych szkoły), związanych z bezpieczeństwem w cyberprzestrzeni, poprawę bezpieczeństwa fizycznego w szkołach poprzez wdrożenie i efektywne wykorzystanie monitoringu szkolnego, usprawnienie procedur reagowania w sytuacji nagłego zagrożenia, poprawę klimatu szkoły oraz poszerzanie wiedzy z zakresu bezpieczeństwa przeciwpożarowego wśród najmłodszych (w pierwszej kolejności uczniów klas I-III szkoły podstawowej).
Zadaniem szkoły jest nie tylko zapewnienie uczniom, rodzicom i nauczycielom bezpieczeństwa na terenie szkoły, ale wyposażenie wszystkich grup tworzących środowisko szkolne w wiedzę i kompetencje o charakterze uniwersalnym. Dynamiczne procesu społecznego oraz rozwój technologii sprawiają, że zmienia się forma istotnej części aktywności społecznej i dla zapewnienia bezpieczeństwa należy podejmować coraz to nowe, właściwie ukierunkowane działania
Kluczową rolę w budowaniu wśród uczniów kompetencji niezbędnych do bezpiecznego funkcjonowania we współczesnym świecie odgrywa szkoła która, we współpracy z rodzicami, lokalnym środowiskiem, organizacjami pozarządowymi oraz instytucjami zajmującymi się sprawami bezpieczeństwa powinna stać się inicjatorem praktycznych działań. Ze względu na złożoność zagadnienia bezpieczeństwa w szkołach, działania należy równolegle prowadzić w wielu obszarach, a ich formę dostosować do zindywidualizowanych potrzeb określonych odbiorców.
Zakres działania przewidziany w Programie wynika z doświadczeń i wniosków z realizacji rządowego programu „Bezpieczna i przyjazna szkoła”. Komplementarność obu programów przyczyni się zdaniem projektodawców do osiągniecia dodatkowych korzyści tj. wyższa użyteczność działań, lepsza trwałość efektów, szerszy zakres oddziaływania, poprzez synergię środków i działań. Włączenie podmiotów zewnętrznych w działania wychowawcze i opiekuńcze szkół ma na celu osiągnięcie wyższej efektywności w tym zakresie. W przypadku działań dotyczących praktycznych zajęć z zakresu bezpieczeństwa przeciwpożarowego dla najmłodszych uczniów, realizacja tych zajęć dla uczniów z obszaru powiatu będzie odbywać się w specjalnie przygotowanych salach edukacyjnych przy komendach powiatowych i miejskich Straży Pożarnej, co przyczyni się do optymalizacji kosztów, przy zachowaniu najwyższej jakości prowadzonych zajęć.
Wraz z projektem uchwały do zaopiniowania przez Zespół Edukacji, Kultury i Sportu KWRiST przekazano projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków, form i trybu realizacji programu Bezpieczna+.
Projekt rozporządzenia określa:
1) formy i zakres finansowego programu wspierania organów prowadzących szkoły w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki w szkołach;
2) sposób podziału środków budżetu państwa przyznanych na realizację programu;
3) szczegółowe kryteria i tryb oceny wniosków organów prowadzących o udzielenie wsparcia finansowego;
4) zakres informacji, jakie powinien zawierać wniosek organu prowadzącego o udzielenie wsparcia finansowego.