Zgodnie z art. 67a ustawy o systemie oświaty w celu zapewnienia prawidłowej realizacji zadań opiekuńczych, w szczególności wspierania prawidłowego rozwoju uczniów, szkoła może zorganizować stołówkę.
Korzystanie z posiłków w stołówce szkolnej jest odpłatne a warunki korzystania ze stołówki, w tym wysokość opłat za posiłki, ustala dyrektor szkoły w porozumieniu z organem prowadzącym szkołę.
Treść powołanego przepisu nie pozbawia gminy wpływu na wysokość opłat za świadczenie żywieniowe realizowane przez przedszkole publiczne, a w konsekwencji na cele polityki edukacyjnej.
Wynika to z faktu, że w ust. 3 tego artykułu została ustanowiona prawna zasada współdziałania dyrektora placówki z organem prowadzącym szkołę w procesie ustalania wysokości rozważanej opłaty poprzez wprowadzenie nakazu działania "w porozumieniu".
Wykonywanie wspomnianej wyżej kompetencji dyrektora "w porozumieniu" z organem prowadzącym oznacza, że zachodzi konieczność uzgadniania z tymże organem podejmowanych decyzji, choć nie może to polegać na faktycznym pozbawieniu dyrektora kompetencji decyzyjnych. Ustalenie stawek następuje w drodze wewnętrznego zarządzenia dyrektora szkoły, zaś "porozumienie" z organem prowadzącym oznacza potrzebę zakomunikowania temu organowi projektu zarządzenia i późniejszego uwzględnienia przez dyrektora uwag organu odnoszących się do uwarunkowań ekonomicznych (zwłaszcza możliwości budżetowych) oraz celów lokalnej polityki oświatowej, jednak przy poszanowaniu pełnej autonomii organu szkolnego (M. Plich, Ustawa o systemie oświaty, Lex, 2013).
Zadania i kompetencje organu prowadzącego określone w art. 67a wykonuje w imieniu jednostki samorządu terytorialnego prowadzącej szkołę publiczną wójt (burmistrz, prezydent miasta), starosta powiatu bądź marszałek województwa (art. 5c ust. 3 u.s.o.).
Powyższe pozwala na ustalenie wysokości tej opłaty z uwzględnieniem celów i warunków funkcjonowania konkretnej placówki, jak i celów gminnej polityki w dziedzinie edukacji i wychowania przedszkolnego.
Źródło: Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 24 stycznia 2013 r. IV SA/Po 1167/12