Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Odwołanie dyrektora za niegodne zachowanie w życiu prywatnym

Odwołanie dyrektora za niegodne zachowanie w życiu prywatnym fotolia.pl

Bardzo dobra ocena pracy dyrektora szkoły na odcinku organizacji procesu kształcenia i zarządzania placówką oświatową nie stanowi przeszkody dla natychmiastowego odwołania dyrektora z kierowniczego stanowiska w sytuacji, gdy zdarzenie uzasadniające odwołanie wiąże się z naruszeniem porządku prawnego i jest to zachowanie niegodne w życiu prywatnym. Wyrok WSA w Białymstoku z 3 marca 2015 r. sygn. II SA/Bk 1179/14.

Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym. Osoba pełniąca funkcję dyrektora szkoły została ukarana mandatem karnym za kradzież alkoholu w sklepie. Kradzież została popełniona w dużym sklepie dyskontowym w obecności wielu świadków kupujących oraz obsługi sklepu. Zdarzenie zostało bardzo negatywnie ocenione przez lokalną społeczność. Pojawiła się publiczna krytyka osoby dyrektora, artykuł na ten temat został opublikowany w prasie regionalnej, zdarzenie zostało krytycznie skomentowane na forum internetowym. W ocenie organu prowadzącego dyrektor dopuszczając się wykroczenia uwłaczającego godności dyrektora szkoły i nauczyciela naruszyła art. 9 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela a dalsze zajmowanie przez nią stanowiska dyrektora placówki oświatowej godziło w interes szkoły i destabilizowało pracę placówki oświatowej w zakresie ich zadań wychowawczych. Organ prowadzący wskazał, że zdarzenie mogło doprowadzić do skonfliktowania rady pedagogicznej i rady rodziców. Z tych powodów organ zarządzeniem odwołał nauczyciela z funkcji dyrektora szkoły, na podstawie art. 38 ust. 1 pkt 2 ustawy o systemie oświaty. Wojewoda rozstrzygnięciem nadzorczym stwierdził nieważność tego zarządzenia. Sprawa trafiła do sądu administracyjnego.

Sąd podzielił stanowisko organu prowadzącego szkołę. W uzasadnieniu wyroku wskazano m.in., że art. 38 ust. 1 pkt 2 ustawy o systemie oświaty nie definiuje pojęcia "szczególnie uzasadnionego przypadku" ani nie zawiera katalogu przypadków (stanów) mogących uzasadniać natychmiastowe odwołanie z funkcji dyrektora placówki oświatowej prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego. Mogą to być zatem zarówno przypadki związane z zaniedbaniami w organizacji pracy placówki oświatowej i kierowaniu nią, jak również przypadki wiążące się naganną postawą dyrektora placówki poza miejscem pracy, przy czym nie muszą się one pokrywać, choć mogą, z kodeksowymi przyczynami rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę bez wypowiedzenia, wskazanymi w art. 52 Kodeksu pracy. Ocena konkretnego przypadku z punktu widzenia potrzeby natychmiastowego odwołania z funkcji dyrektora placówki oświatowej pozostawiona została organowi, który powierzył nauczycielowi stanowisko kierownicze. Sąd wskazał dalej, że odwołana ze stanowiska kierowniczego dyrektor placówki oświatowej zachowała się niegodnie narażając na szwank dobre imię i opinię o sobie, a tym samym naruszyła podstawowe zasady moralne, których przestrzeganie jest wymogiem stawianym nauczycielowi.

Wyrok jest nieprawomocny.

Źródło: CBOSA

Niedz., 29 Mrz. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel