Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Seniorzy w podstawówce - dobra praktyka

Seniorzy w podstawówce - dobra praktyka fotolia.pl

Szkoła Podstawowa nr 93 im. Tradycji Orła Białego we Wrocławiu współpracuje z Uniwersytetem Trzeciego Wieku, a współpraca ta ma charakter międzypokoleniowy. Celem jest zacieśnienie kontaktów między młodym pokoleniem a seniorami, wzajemne zrozumienie potrzeb i oczekiwań. Naczelnym hasłem szkoły są słowa Jana Pawła II „Prawdziwie wielkim jest człowiek, który pragnie się czegoś nauczyć". Nasi uczniowie chcą uczyć się również od innych ludzi, bardziej doświadczonych.

Zaproponowana przez Uniwersytet Trzeciego Wieku płaszczyzna kontaktów stwarza możliwość nauki w bezpośrednim kontakcie z drugim człowiekiem. Kontakty te przynoszą wiele radości obu placówkom. Corocznie ustalony jest harmonogram współpracy szkoły z Uniwersytetem Trzeciego Wieku. W planie znajdują się uroczystości, przedsięwzięcia, których autorem i realizatorem jest szkoła, a także inicjatywy podjęte przez Uniwersytet Trzeciego Wieku, w których biorą udział uczniowie.

I tak np. słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku bardzo zaangażowali się w życie szkoły i byli w bardzo ważnym dla szkoły momencie – nadania im. Tradycji Orła Białego. Uroczystość nadania imienia uświetnił występ chóru Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wcześniej słuchacze brali udział w lekcjach historii, przygotowujących młodzież do nadania szkole imienia. Ich udział polegał na czynnym zaangażowaniu w przekazywaniu wiedzy historycznej pod bacznym nadzorem nauczyciela historii. Dzieci z wielkim zaciekawieniem słuchały opowieści o dziejach Polski.

Seniorzy uczestniczą w zajęciach gimnastyki korekcyjnej. Podczas zajęć wspólnie, tj. uczniowie i seniorzy wykonują gimnastykę ogólnorozwojową, a także ćwiczenia specjalnie dobrane przez specjalistę pod kątem schorzeń. Uczniowie ćwiczą w parach z seniorami. Z wielkim zaangażowaniem seniorzy rozwiązują zadania matematyczne w ramach Kółka Matematycznego. Młodsze dzieci z radością słuchają opowieści, bajek czytanych przez słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w ramach akcji „Cały Wrocław czyta dzieciom". Nasi uczniowie z kolei uczą seniorów działań proekologicznych, zaznajamiają również ze swoimi umiejętnościami nabytymi podczas realizacji projektu „Wrocławskie dzieci uczą segregować śmieci". Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku są z uczniami na co dzień i od święta. Biorą udział w licznych imprezach, uroczystościach organizowanych przez szkołę o zasięgu międzyszkolnym, środowiskowym, takich jak: „Przegląd Pieśni Żołnierskiej i Patriotycznej, „Nadodrzańskie Kolędowanie", „Europejskie Kolędowanie". Podczas tego typu uroczystości, seniorzy przedstawiają swój repertuar, który jest uzupełnieniem szkolnego. Także w sposób naturalny wcielają się w niektóre role, np. babci podczas opowieści wigilijnej.

Seniorzy zgodnie z wymogami współczesnego świata chcą korzystać z Internetu, sprawnie posługiwać się komputerem. Dlatego wielkim zainteresowaniem cieszył się kurs komputerowy organizowany przez naszą szkołę. Najstarsza uczestniczka kursu miała ponad 80 lat, a pomimo to szybko nauczyła się podstaw obsługi komputera.

W ramach „łączenia pokoleń" przedstawiciele Uniwersytetu Trzeciego Wieku chętnie zapraszają nas na uroczystości organizowane przez nich w gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego. Samorząd Uczniowski uczestniczył w inauguracji roku akademickiego obserwując w jaki sposób ta uroczystość przebiega, by potem podzielić się doświadczeniami z kolegami i koleżankami. Uczniowie biorą czynny udział w spotkaniach ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku i środowiskami kombatanckimi podczas świątecznych spotkań, np. dwukrotnie w Śląskim Okręgu Wojskowym. Dzieci mogły szerszej publiczności przedstawić efekty swojej pracy: piosenki, wiersze, materiały plastyczne. Radość była obopólna. Starsi ludzie cieszyli się z faktu, że ktoś o nich pamięta, a młodzież była usatysfakcjonowana gromkimi brawami i aplauzem publiczności.

Uczniowie są zapraszani do Uniwersytetu Trzeciego Wieku na Uniwersytecie Wrocławskim, np. z okazji powitania wiosny. Zorganizowane zajęcia na Uniwersytecie są doskonałą alternatywą dla niepożądanych w tym dniu wagarów. W szkole odbywają się tzw. „zajęcia otwarte", na które mogą przyjść rodzice, ale także słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Biorą udział w zajęciach plastyki w korelacji z muzyką. Wspólnie w grupach z uczniami będą tworzyć plakat artystyczny dotyczący twórczości Fryderyka Chopina. Nowym akcentem współpracy są wspólne wycieczki szlakiem historycznych miast np. do Krakowa.

Współpraca między młodym a „dojrzałym" pokoleniem, chociażby na przykładzie tej szkoły przynosi wiele korzyści. Nie ma akademickich przedmiotów, nie ma wystawiania ocen słuchaczom Uniwersytetu Trzeciego Wieku za ich zaangażowanie, a jest ono nader duże i cenne dla rozwoju młodego pokolenia. Nowe doznania, przekazana wiedza, umiejętność komunikowania się między młodym człowiekiem a seniorem, to bardzo cenne doświadczenie, które pozwala przełamać wiele barier, pozwala lepiej, łatwiej funkcjonować w globalnym świecie, w którym bardzo często brakuje czasu na bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem.

Źródło: kuratorium.wroclaw.pl

Niedz., 17 Kw. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun