Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kontrola wykorzystania dotacji przez szkołę niepubliczną

Kontrola wykorzystania dotacji przez szkołę niepubliczną fotolia.pl

Wykonując zadania o charakterze publicznoprawnym organ obowiązany był zatem działać w ramach przyznanych mu kompetencji. W przypadku udzielania dotacji szkołom niepublicznym są to przepisy ustawy o systemie oświaty. Wykonywanie ustawowych zadań organów administracji nie może bowiem odbywać się przy wykorzystaniu ustawy, której celem jest zagwarantowanie obywatelom prawa do informacji publicznej. Taki wniosek wynika z uzasadnienia wyroku WSA w Krakowie z 5 listopada 2014 r. sygn. II SA/Gd 589/14.

Wyrok zapadł w następujących okolicznościach: wójt gminy zwrócił się do dyrektora przedszkola o udostępnienie informacji publicznej w postaci kserokopii (z zastosowaniem ustawy o ochronie danych osobowych) orzeczeń o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju oraz o potrzebie kształcenia specjalnego, dzieci uczęszczających do przedszkola. Dyrektor odmówił udzielenia informacji. W uzasadnieniu skargi do sądu wójt wskazał m.in. przedszkole uchyla się przed umożliwieniem gminie przeprowadzenia kontroli prawidłowości wykorzystania udzielonej dotacji.

Sąd stwierdził nieważność decyzji dyrektora przedszkola, ale z innych przyczyn niż mógł się tego spodziewać wójt. W ocenie Sądu wójt gminy jako organ administracji publicznej nie jest uprawniony do żądania udostępnienia mu informacji publicznej w oparciu o przepisy ustawy o dostępie do informacji publicznej. Ustawa ta służy realizacji konstytucyjnego prawa obywateli do uzyskania informacji o działaniach władzy i sprawach publicznych, a nie przekazywaniu informacji między organami władzy publicznej, czy też między organami władzy publicznej, a podmiotami, które dysponują majątkiem publicznym.

Zdaniem sądu wykonywanie ustawowych zadań organów administracji nie może bowiem odbywać się przy wykorzystaniu ustawy, której celem jest zagwarantowanie obywatelom prawa do informacji publicznej. To oznacza, że decyzja dyrektora szkoły została wydana bez podstawy prawnej.

Źródło: CBOSA

Pt., 21 Lst. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel