Rozprawę dyscyplinarną obwinionego nauczyciela rozpoczyna przewodniczący składu orzekającego.
Skład orzekający jest obowiązany dążyć do wszechstronnego zbadania i wyjaśnienia istotnych okoliczności sprawy. W tym celu skład orzekający może dopuszczać wszelkie dowody, nawet nie powołane przez strony.
Po wysłuchaniu stron skład orzekający przystępuje niezwłocznie do narady. Postanowienia i orzeczenia składu orzekającego zapadają zwykłą większością głosów.
Skład orzekający orzeka według swego przekonania opartego na ocenie wszystkich dowodów ujawnionych w toku rozprawy. Przy wymiarze kary bierze się pod uwagę okoliczności popełnienia przewinienia, stopień winy, szkodliwość społeczną przewinienia a także zachowanie się obwinionego przed i po popełnieniu przewinienia. Jeżeli obwiniony dopuścił się kilku przewinień, wymierza się jedną karę za wszystkie przewinienia łącznie. Jeżeli w sprawie będącej przedmiotem postępowania dyscyplinarnego zapadł prawomocny skazujący wyrok sądowy, skład orzekający jest związany ustaleniami sądu w zakresie winy.
Komisja wydaje orzeczenie:
1) o ukaraniu, mocą którego uznaje obwinionego winnym w całości lub w części popełnienia zarzucanego mu przewinienia i wymierza karę dyscyplinarną, albo
2) o uniewinnieniu, albo
3) o umorzeniu postępowania, jeżeli czynności wyjaśniające nie potwierdziły popełnienia przez nauczyciela zarzuconego przewinienia, albo gdy rzecznik dyscyplinarny odstępuje od wniosku o ukaranie, z zastrzeżeniem ust. 2.
W przypadku, gdy czynności wyjaśniające nie potwierdziły popełnienia przez nauczyciela zarzuconego przewinienia, komisja wydaje orzeczenie o uniewinnieniu obwinionego.
Niezwłocznie po zakończeniu głosowania skład orzekający sporządza na piśmie orzeczenie dyscyplinarne. Orzeczenie podpisują wszyscy członkowie składu orzekającego, nie wyłączając przegłosowanego, ma on jednak prawo złożyć na piśmie zdanie odrębne z uzasadnieniem. Przewodniczący składu orzekającego ogłasza orzeczenie bezpośrednio po naradzie i przytacza ustnie najważniejsze jego motywy.
Z przebiegu rozprawy sporządza się protokół, który powinien zawierać oznaczenie jej miejsca i czasu oraz osób w niej uczestniczących, zwięzłe podanie treści wyjaśnień obwinionego, zeznań świadków, opinii biegłych i innych wyników postępowania dowodowego, przytoczenie wniosków i oświadczeń rzecznika dyscyplinarnego oraz obrońcy, jak również postanowienia składu orzekającego oraz w miarę potrzeby stwierdzenie innych okoliczności dotyczących przebiegu rozprawy, a także informację o jej wyniku. Protokół powinien być sporządzony w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia orzeczenia dyscyplinarnego.