Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nowy etap w uspołecznieniu polskiej szkoły - refleksje pokonferencyjne

Nowy etap w uspołecznieniu polskiej szkoły - refleksje pokonferencyjne fotolia.pl

W dniu 3 października br. odbyła się zorganizowana przez Fundację „Rodzice Szkole”, we współpracy z Komitetem Nauk Pedagogicznych PAN i Collegium Civitas, konferencja "Środowiska obywatelskie w służbie edukacji narodowej 1989 – 2014"

Uczestniczyło w niej ponad 100 osób, wśród których znaleźli się kuratorzy oświaty, przedstawiciele oświatowych organizacji pozarządowych, reprezentanci samorządów terytorialnych, dyrektorzy i nauczyciele szkół,  liczna grupa przedstawicieli rad rodziców oraz osoby od lat współpracujące z Fundacją „Rodzice Szkole”
 
Najważniejszym wnioskiem -  wynikającym z ożywionej dyskusji, wywołanej szeregiem bardzo interesujących referatów - było stwierdzenie, że powyższa konferencja   rozpoczyna  kolejny etap w procesie uspołeczniania narodowej edukacji.

Okres, w którym znaczącym kreatorem i konstruktywnym recenzentem polityki oświatowej państwa, były powstające na przełomie lat 80 i 90-tych ub. wieku organizacje pozarządowe, należy uznać za zamknięty. Dziś ci, którzy doprowadzili do złamania monopolu państwowego w systemie edukacji ,  założyli setki niepublicznych szkół i przedszkoli oraz aktywnie uczestniczyli w reformie polskiego szkolnictwa, zamykają się w wąskim obszarze oświaty niepublicznej i wyraźnie nie mają ochoty z tej niszy edukacyjnej wychodzić.. Mówiono  o tym bardzo wyraźnie, podkreślając jednocześnie, że jest to piękny, ale już zamknięty rozdział najnowszej historii polskiej szkoły.

Dziś przyszłość oświaty w znacznej mierze spoczywa w  rękach rodziców, a przede wszystkim rad rodziców - mądrych, aktywnych, poczuwających się do odpowiedzialności nie tylko za szkołę własnych dzieci, ale za cały systemu edukacji. To one powinny nawiązywać ze sobą współpracę budując silny ogólnopolski ruch Rad Rodziców. To one powinny wspierać dobrych, odpowiedzialnych nauczycieli (a jest ich na pewno wiele tysięcy), próbujących wyrwać się z bezdusznej biurokratycznej machiny, w którą ten wspaniały zawód wtłaczają urzędnicy MEN i kolejni ministrowie edukacji narodowej.

Taką refleksją zakończyliśmy nasze spotkanie. Takie przesłanie zostało zamieszczone w przyjętej przez uczestników konferencji Deklaracji Obywatelskiej.

Wojciech Starzyński

P. S. W trakcie konferencji kilkakrotnie podkreślano jak ważny dla uczestników był Patronat Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, oraz skierowany do nich  list od Pana Prezydenta.
Szkoda, że mimo oficjalnego zaproszenia, tego znaczącego dla polskiej oświaty wydarzenia nie dostrzegła minister edukacji narodowej p. Joanna Kluzik-Rostkowska.
W ocenie obecnych było to nie tylko zaprzeczeniem ogólnie przyjętych zasad, ale również wyraźnym naruszeniem norm i obowiązków wynikających z piastowanego stanowiska.


Wojciech Starzyński - Prezes Zarządu Fundacji „Rodzice Szkole”, współtwórca szkolnictwa niepublicznego, animator szeregu inicjatyw obywatelskich na rzecz uspołecznienia polskiej oświaty i zagwarantowania rodzicom realnego wpływu na szkołę ich dzieci, w latach 1997-2001 doradca Prezesa Rady Ministrów, autor kilkudziesięciu artykułów i publikacji dotyczących spraw edukacji narodowej

Sob., 11 Prn. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka