Rozpoczyna się siódmy rok realizacji programu Komisji Europejskiej "eTwinning". W jego ramach ponad 130 000 nauczycieli w 31 krajach wykorzystuje technologie informacyjno-komunikacyjne (TIK) do prowadzenia transgranicznych projektów. W dniach 31 marca – 2 kwietnia 500 nauczycieli i 120 uczniów spotyka się w Budapeszcie, aby dzielić się pomysłami dotyczącymi przyszłych inicjatyw eTwinningowych i odebrać nagrody za najlepsze projekty. Są wśród nich Polacy.
Osiem najlepszym projektów eTwinning 2011 opracowały szkoły z Austrii, Cypru, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Polski, Rumunii, Słowacji, Turcji, Węgier i Włoch.
Inicjatywa eTwinning od samego początku cieszyła się wielkim powodzeniem. Promuje ona uczenie się i kreatywność, sprawia, że młodzi ludzie są dumni z bycia Europejczykami – powiedziałaAndroulla Vassiliou, komisarz ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży. - eTwinning nie ma z góry ustalonego programu – obejmuje wszelkie działania, od zachęcania młodzieży do korzystania ze szkolnej biblioteki po mobilizowanie ich do uczenia się języków obcych. Chodzi przede wszystkim o takie wykorzystywanie TIK, które może pomóc uczniom w realizowaniu ich potencjału.
Nagrody eTwinning
Osiem zwycięskich projektów zostało wyłonionych z ponad 300 zgłoszonych. Nagrody są przyznawane w trzech kategoriach wiekowych: 4-11, 12-15 oraz 16-19 lat. Każdy projekt jest przykładem innowacyjnego podejścia i w każdym biorą udział przynajmniej dwie szkoły z różnych państw, których uczniowie uczą się razem w nowy, twórczy sposób.
Nagrody przyznawane są ponadto w kategoriach specjalnych – matematyka i nauki przyrodnicze, uczenie się języków: francuskiego, hiszpańskiego i włoskiego oraz nagroda specjalna, sponsorowana przez Komisję, dla projektu zachęcającego do uczenia się języka sąsiedniego państwa. Francuska szkoła z Auray w Bretanii (Lycée Benjamin Franklin) oraz dwie szkoły z Hiszpanii (IES Doctor Alarcón Santón w La Roda i IES Melchor de Macanaz w Hellín) otrzymają nagrodę za projekt, który zachęcił uczniów do badania pochodzenia współczesnych języków romańskich. Nagroda specjalna otrzymała silne wsparcie ze strony komisarz Androulli Vassiliou, która w lutym rozpoczęła inicjatywę pt. „Jakim językiem mówią Twoi sąsiedzi?".
Co to jest eTwinning?
Program eTwinning wykorzystuje wsparcie, narzędzia i usługi oparte na TIK, aby ułatwić szkołom tworzenie partnerstw w każdej dziedzinie tematycznej.
Jest on częścią unijnego programu Comenius i otrzymuje co roku dofinansowanie w wysokości ok. 10 mln euro. Program nie jest przeznaczony na finansowanie projektów indywidualnych lecz oferuje nauczycielom i uczniom narzędzia i wsparcie, takie jak portal eTwinning (http://www.etwinning.net) oraz seminaria dla nauczycieli.
Narodowe Biura akcji eTwinning, organizacje lub instytucje reprezentujące i promujące eTwinning we wszystkich państwach UE oraz w Chorwacji, Islandii, Norwegii i Turcji zapewniają szkolenia i pomoc telefoniczną i on-line, organizują spotkania i konkursy krajowe oraz prowadzą kampanie promocyjne.
Dodatkowe informacje:
- Portal eTwinning
- Strona internetowa konferencji eTwinning oraz obozu eTwinning
- Lista zwycięzców nagród eTwinning 2011
- Komisja Europejska - program Comenius