Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

List intencyjny w sprawie przygotowania I Kongresu Muzealników Polskich

List intencyjny w sprawie przygotowania I Kongresu Muzealników Polskich fotolia.pl

Zaproponowanie kierunków rozwoju polskiego muzealnictwa na kolejne lata, przygotowanie propozycji zmian legislacyjnych oraz przedstawienie fenomenu polskich muzeów i znaczenia pracy muzealników – to elementy misji I Kongresu Muzealników Polskich. List intencyjny w sprawie jego organizacji Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska podpisała 30 lipca br.

Sygnatariuszami dokumentu są również przedstawiciele Stowarzyszenia Muzealników Polskich, Polskiego Komitetu Narodowego ICOM, Stowarzyszenia Muzeów na Wolnym Powietrzu w Polsce, Narodowego Centrum Kultury oraz Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Za przygotowanie programowe Kongresu odpowiada powołany w tym celu Komitet Programowy, a za organizację – Narodowe Centrum Kultury.

Skład Komitetu Programowego:

  • Krzysztof Dudek – Dyrektor Narodowego Centrum Kultury,
  • prof. dr hab. Dorota Folga-Januszewska – Przewodnicząca Polskiego Komitetu Narodowego ICOM,
  • Jarosław Gałęza – Przewodniczący Stowarzyszenia Muzeów na Wolnym Powietrzu w Polsce,
  • Paweł Jaskanis – Przewodniczący Rady ds. Muzeów przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
  • dr hab. Piotr Majewski – Dyrektor Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów,
  • Jacek Miler – Dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego MKiDN
  • Michał Niezabitowski – Prezes Stowarzyszenia Muzealników Polskich, Przewodniczący Komitetu Programowego.

Z inicjatywą zwołania Kongresu wystąpiły środowiska skupione w Stowarzyszeniu Muzealników Polskich.

I Kongres Muzealników Polskich będzie największym tego typu wydarzeniem w Europie. Planowane na kwiecień 2015 r. wydarzenie umożliwi wspólną dyskusję około 1,5 tys. uczestników.

Rezultatem Kongresu będzie wskazanie kierunków rozwoju polskiego muzealnictwa na kolejne lata oraz przygotowanie rekomendacji programowych i inicjatyw legislacyjnych, które zostaną skierowane do organów władzy publicznej – ustawodawczej i wykonawczej.

Kongres posłuży także do przedstawienia fenomenu polskich muzeów, znaczenia pracy muzealników i wartości zgromadzonych muzealiów. Jednym z istotnych celów inicjatywy jest stworzenie platformy stałego porozumienia pomiędzy muzeami i przedstawicielami ich organizatorów oraz umożliwiającej integrację środowisk działających na rzecz muzeów.

Zgodnie z postanowieniami listu intencyjnego, materiałami bazowymi dla prac programowych są: Program działalności Stowarzyszenia Muzealników Polskich, ogłoszony w listopadzie 2013 r., Strategia Rozwoju Muzealnictwa opracowana przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów oraz Raport o muzeach przygotowany na Kongres Kultury Polskiej w 2009 r.

Źródło: http://nimoz.pl/pl

Pt., 8 Sp. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Marek Wójcik