Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Obowiązek przeznaczania środków na doskonalenie zawodowe nauczycieli

Obowiązek przeznaczania środków na doskonalenie zawodowe nauczycieli fotolia.pl

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 8 ustawy o samorządzie gminnym zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty gminnej należy do zadań własnych gminy.

Do tych zadań w szczególności należą także sprawy w zakresie edukacji publicznej. W odniesieniu do powyższych obowiązków, wskazując art. 111 ust. 2 ustawy o finansach publicznych, zgodnie z którym wydatki budżetów jednostek samorządu terytorialnego są przeznaczone na realizację zadań określonych ustawami, należy przywołać art. 70a ust. 1 ustawy - Karta Nauczyciela stanowiący, że w budżetach organów prowadzących szkoły wyodrębnia się środki na dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli w wysokości 1% planowanych rocznych środków przeznaczonych na wynagrodzenia osobowe nauczycieli. Charakter powyższego zadania w kontekście art. 7 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym należy określić mianem obowiązkowego, w wysokości wyżej określonej.

Zaniechanie wyodrębnienia w uchwale budżetowej kwoty na ww. cel w należnej wysokości implikuje stwierdzenie naruszenia powołanego art. 70a ust. 1 ustawy - Karta Nauczyciela w zw. z art. 7 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym.

Źródło: Uchwała Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Opolu z dnia 9 lutego 2004 r., Nr 4/22/2004.

Niedz., 15 Czrw. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka