Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Porozumienia jednostek samorządu terytorialnego z ustawy o systemie oświaty

Porozumienia jednostek samorządu terytorialnego z ustawy o systemie oświaty fotolia.pl

Ustawa o systemie oświaty przewiduje dwa zakresu, w których dopuszczalne jest zawieranie przez jednostki samorządu terytorialnego porozumień. Mianowicie ustawodawca dopuszcza możliwość porozumień w sprawie zakładania i prowadzenia szkół a także w sprawie utworzenia zespołu szkół.

 

Porozumienie w sprawie zakładania i prowadzenia szkół

Art. 5 ust. 5b ustawy o systemie oświaty określa, że jednostki samorządu terytorialnego mogą zakładać i prowadzić szkoły i placówki, których prowadzenie nie należy do ich zadań własnych, po zawarciu porozumienia z jednostką samorządu terytorialnego, dla której prowadzenie danego typu szkoły lub placówki jest zadaniem własnym, a w przypadku szkół artystycznych – z ministrem właściwym do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.

Porozumienie w sprawie utworzenia zespołu szkół

Kwestie łączenia szkół w zespoły ustawodawca uregulował w art. 62 ustawy o systemie oświaty. W przypadku łączenia szkół lub placówek które posiadają jeden organ prowadzący, połączenia dokonuje ten organ prowadzący. Połączenie nie narusza odrębności rad pedagogicznych, rad rodziców, rad szkół lub placówek i samorządów uczniowskich poszczególnych szkół lub placówek, o ile statut zespołu nie stanowi inaczej. Dyrektor zespołu jest dyrektorem szkoły lub placówki. Utworzenie zespołu następuje w trybie przewidzianym przez ustawę do założenia szkoły lub placówki, z tym że akt założycielski wymaga zaopiniowania przez rady pedagogiczne. W zakresie uregulowanym odmiennie w statucie zespołu tracą moc postanowienia zawarte w statutach połączonych szkół lub placówek. Organ prowadzący zespół szkół lub placówek albo szkół i placówek może wyłączyć z zespołu niektóre szkoły lub placówki, włączyć do zespołu inne szkoły lub placówki, a także może rozwiązać zespół. W przypadku wyłączenia szkół lub placówek z zespołu oraz rozwiązania zespołu przepisów dotyczących zakładania i likwidacji szkół i placówek.

Natomiast utworzenie zespołu, w którego skład wchodzą szkoły lub placówki albo szkoły i placówki prowadzone przez różne organy, może nastąpić po zawarciu porozumienia między tymi organami.

Porozumienie to powinno określać:

  1. który z organów będzie wykonywać zadania organu prowadzącego
  2. sposób finansowania oraz
  3. tryb rozwiązania zespołu.

Nieprzypisany: Nieprzypisany

Sob., 15 Mrz. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka