Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Oświadczenie o nie uczestniczeniu w lekcji religii

Oświadczenie o nie uczestniczeniu w lekcji religii fotolia.pl

Rzecznik Praw Obywatelskich skierował do Minister Edukacji Narodowej wystąpienie w sprawie organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach.

Kwestia dotyczy żądania od rodziców pisemnych oświadczeń, iż przedszkolak bądź uczeń nie będzie uczestniczył w lekcjach religii. Zdaniem RPO postępowanie takie narusza obowiązujące przepisy prawa ponieważ:

a. Zgodnie z § 1 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach lekcje religii w szkołach organizuje się na życzenie rodziców uczniów lub na życzenie pełnoletnich uczniów. Ust. 2 tego przepisu przewiduje, iż życzenie to wyrażone może być w najprostszej formie i nie musi być ponawiane w kolejnym roku szkolnym, może jednak zostać zmienione. Tak więc przepisy dotyczą jedynie oświadczeń dotyczących chęci uczestnictwa w zajęciach, nie przewidują sytuacji odwrotnej, czyli obowiązku składania oświadczeń o nieuczestniczeniu w lekcjach religii bądź etyki. Takie oświadczenie byłoby konieczne w przypadku rezygnacji z tych lekcji. Szkoła nie ma więc prawa domagać się ani 2 corocznych oświadczeń dotyczących uczestniczenia, ani też dotyczących nieuczestniczenia w lekcjach religii/etyki.

b. Domaganie się od rodziców, by składali oświadczenie, iż ich dziecko nie będzie uczestniczyć w lekcjach religii może być odebrane jako forma dyskryminacji ze względu na przekonania religijne bądź bezwyznaniowość. Może być także uznane za naruszenie Konstytucji, która w przepisie art. 53 ust. 7 stanowi, iż nikt nie może być obowiązany przez organy władzy publicznej do ujawniania swojego światopoglądu, przekonań religijnych lub wyznaniowych.

RPO zwrócił się z prośbą o rozważenie zwrócenia uwagi kuratorom oświaty, a za ich pośrednictwem dyrektorom placówek oświatowych, na konieczność stosowania wskazanych powyżej przepisów.

Źródło: http://www.sprawy-generalne.brpo.gov.pl/

Pt., 22 Lst. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka