Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Polskie Ramy Kwalifikacji dla edukacji

Polskie Ramy Kwalifikacji dla edukacji fotolia.pl

6 i 7 listopada odbyła się międzynarodowa konferencja zatytułowana „System kwalifikacji – narzędzie rozwoju Europy”. Otwierając to wydarzenie wiceminister edukacji narodowej Maciej Jakubowski stwierdził, że reformy polskiej oświaty wspierają ideę uczenia się przez całe życie, a wdrożenie Polskiej Ramy Kwalifikacji ma szansę przynieść dalsze wymierne korzyści dla polskiej edukacji.

W zorganizowanej przez Instytut Badań Edukacyjnych dwudniowej konferencji, obok Dyrektora Generalnego ds. Edukacji i Kultury Komisji Europejskiej Jana Truszczyńskiego, wzięli udział przedstawiciele resortów oraz instytucji, które pracują nad wdrożeniem Polskiej Ramy Kwalifikacji, międzynarodowi eksperci oraz uczestnicy debaty społecznej: przedstawiciele organizacji branżowych, pracodawców, instytucji z obszaru edukacji i rynku pracy. W wydarzeniu tym uczestniczyli także eksperci z krajów, które już wprowadziły ramy kwalifikacji oraz przedstawiciele instytucji koordynujących wdrażanie ram w Europie.

Przygotowany przez Polskę raport referencyjny dotyczący odniesienia Polskiej Ramy Kwalifikacji na rzecz uczenia się przez całe życie do Europejskiej Ramy Kwalifikacji został uznany przez Grupę Doradczą Komisji ds. Europejskich Ram Kwalifikacji za wzór tego typu dokumentów, który jest godny naśladowania przez kraje UE wdrażające KRK. W swoim wystąpieniu dyrektor Truszczyński podkreślił ponadto, że Polska jest liderem w Unii Europejskiej także, jeśli chodzi o wskaźnik osób wcześnie kończących naukę oraz wskaźnik osób z wykształceniem wyższym w wieku 30-34 lat. Jednocześnie zaznaczył, że wyzwaniem dla naszego kraju, podobnie jak dla większości państw UE, pozostaje podnoszenie kompetencji osób dorosłych.

Więcej informacji o konferencji można uzyskać na stronie resortu edukacji, klikając TUTAJ.

Pt., 8 Lst. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun