Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zarządzanie szkołami i placówkami publicznymi: umowa o pracę, a powierzenie stanowiska kierowniczego

Zarządzanie szkołami i placówkami publicznymi: umowa o pracę, a powierzenie stanowiska kierowniczego fotolia.pl

Zgodnie z art. 37 ust 2 ustawy o systemie oświaty umowa o prace na stanowisku nauczyciela, zawarta na czas określony krótszy niż okres powierzenia stanowiska kierowniczego, ulega przedłużeniu na okres powierzenia.

W cytowanym przepisie uregulowano sytuacje w której kandydat na stanowisko kierownicze wyłoniony zostaje spośród pracowników szkoły zatrudnionych na czas określony. A okres powierzenia mu stanowiska kierowniczego przedłuża okres zatrudnienia.

W takiej sytuacji ma miejsce przedłużenie stosunku pracy, który nie wygasa wcześniej niż okres na który powierzono stanowisko kierownicze. Skutek taki wywołuje powierzenie z mocy prawa, co oznacza że nie ma konieczności aby dyrektor zawierał np. z wicedyrektorem aneksu do umowy o pracę.

Z przepisu tego wynika również, że powierzenie stanowiska na czas nieokreślony powoduje że umowa o pracę również ulega przedłużeniu na czas nieokreślony, choćby była zawarta na czas określony (M. Plich, Komentarz do ustawy do systemu oświaty).

Należy w tym miejscu pamiętać również o brzmieniu art. 10 ust. 5a ustawy Karta Nauczyciela, który przewiduje przekształcenie umownego stosunku pracy zawartego na czas nieokreślony w stosunek pracy z mianowania, co w konsekwencji może prowadzić do sytuacji, że nauczyciel mianowany lub dyplomowany zatrudniony w szkole lub placówce na podstawie umowy o prace (ponieważ np. nie istniały warunku do zatrudnienia go w pełnym wymiarze, czy na czas nieokreślony) stanie się nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania.

Czw., 29 Sp. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka