Bliską współpracę krakowskich uczelni i szkół ponadpodstawowych zakłada program Małopolska Chmura Edukacyjna, który ruszy niebawem w regionie. W projekcie pilotażowym będzie uczestniczyło sześć krakowskich uczelni oraz 21 szkół ponadgimnazjalnych. Umowę wstępną sygnowały władze Małopolski i rektor AGH prof. Tadeusz Słomka.
Projekt posiada gwarancję unijnego wsparcia finansowego: całkowity koszt wyniesie ponad 7,5 mln zł, z czego niemal 6,5 mln zł pokryje Unia Europejska. Głównym koordynatorem programu jest Akademia Górniczo-Hutnicza. Wraz z nią w przedsięwzięciu biorą udział: Uniwersytet Jagielloński (UJ), Uniwersytet Rolniczy (UR), Politechnika Krakowska (PK), Uniwersytet Ekonomiczny (UEK) i Uniwersytet Pedagogiczny (UP) oraz 16 jednostek samorządu terytorialnego.
W ramach Małopolskiej Chmury Edukacyjnej do 2015 r. powstanie system informatyczny umożliwiający zaangażowanym uczelniom współpracę z małopolskimi szkołami ponadgimnazjalnymi. Wykładowcy i uczniowie prowadzić będą wspólne badania naukowe; możliwa będzie też organizacja wirtualnych laboratoriów oraz zajęć i wykładów w 10 dziedzinach: fizyka, informatyka (AGH), matematyka, biologia (UJ), chemia, budownictwo (PK), przedsiębiorczość, społeczeństwo obywatelskie (UEK), środowisko i żywność (UR), języki obce (UP).
Początkowo pilotaż obejmie 21 szkół średnich lecz już po 2015 r. Małopolska Chmura Edukacyjna dotrze do wszystkich szkół w Małopolsce (ok. 200). Projekt skierowany jest do przyszłych studentów - ułatwi uczniom kontakt z wyższymi uczelniami i umożliwi bezpośrednią współpracę z pracownikami naukowymi. Obecnie większość uczniów, zwłaszcza tych spoza Krakowa, nie ma takich możliwości. Dla uczelni i szkół korzyści są obopólne: uczniowie będą mogli korzystać z laboratoriów i wiedzy naukowców, a uczelnie zyskają lepiej przygotowanych kandydatów na studia. Program umożliwi rozwijanie kreatywności, logicznego myślenia i umiejętności pracy w zespole. Kontakt z uczelnią pozwoli w przyszłości na świadomy wybór kierunku studiów. Ważne jest także wyrównanie poziomu dostępu do wiedzy i nauki na terenie województwa małopolskiego.