Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nowa forma aktywizacji osób chorujących psychicznie

Nowa forma aktywizacji osób chorujących psychicznie fotolia.pl

Stowarzyszenie Pomost z Łodzi realizuje projekt unijny, którego celem jest opracowanie nowej formy aktywizacji osób chorujących psychicznie. Zapraszamy do włączenia się w proces testowania podręcznika.

Stowarzyszenie Młodzieży i Osób z Problemami Psychicznymi, Ich Rodzin i Przyjaciół POMOST (www.pomost-lodz.org) od marca 2012r. realizuje innowacyjny projekt unijny pt. "Wolontariat jako narzędzie aktywnej integracji osób chorujących psychicznie". Projektodawca, na bazie własnych doświadczeń, przyjął założenie, że podejmowanie przez osoby chorujące pracy wolontarystycznej może skutecznie aktywizować te osoby i być doskonałą formą integracji z ogółem społeczeństwa.

Adresatami projektu są przede wszystkim Środowiskowe Domy Samopomocy (w szczególności typ A), ale również DPSy, WTZty (w zależności od profilu), szpitalne Oddziały Dzienne i inne placówki, instytucje i organizacje pozarządowe, które na co dzień zajmują się aktywizacją społeczno-zawodową osób chorujących psychicznie będących w takim stanie zdrowia, który pozwala im na podejmowanie prostych lub bardziej skomplikowanych prac wolontarystycznych.

Jest to forma aktywności bardzo elastyczna i dająca duże możliwości terapeutyczne, a jednocześnie pozwala na "oswajanie się" społeczeństwa z tym, w jaki sposób funkcjonuje osoba chorująca. Wolontariat może być bowiem wykonywany w różnych miejscach – takich jak: biblioteka, schronisko dla zwierząt, świetlica dla dzieci, muzeum, teatr, urzędy, fundacje i stowarzyszenia; na różnych stanowiskach – takich jak: asystent prowadzącego zajęcia, pomoc w kuchni, redaktor tekstów pisanych, pomoc biurowa, pomoc w księgowości, pomocnik gospodarczy, pomoc w przygotowaniu materiałów szkoleniowych czy pomoc w organizacji imprezy; w różnym wymiarze: od jednorazowych akcji, poprzez regularne uczestnictwo raz, dwa, trzy razy w tygodniu; dwie, trzy godziny lub więcej – w zależności od potrzeb i możliwości obydwu stron.

Osoba chorująca ma tym samym możliwość wyjścia z domu i sprawdzenia swoich predyspozycji i umiejętności, a także rozwijania podstawowych obowiązków oczekiwanych przez pracodawców, takich jak punktualność, obowiązkowość, dobra współpraca z przełożonym.

Z drugiej strony pracownicy instytucji, które przyjmą chorującego na wolontariat mają okazję przekonać się, że współpraca z osobą mająca problemy psychiczne jest jednak możliwa i co więcej może przynieść często zupełnie nieoczekiwane, dobre efekty.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał Ludzki.

Źródło: www.mpips.gov.pl

Czw., 11 Lp. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: