Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

ZNP nie odpuszcza Wójtowi Darłowa - żąda komisarza

ZNP nie odpuszcza Wójtowi Darłowa - żąda komisarza fotolia.pl

ZNP skierowało do wojewody zachodniopomorskiego wniosek o ustanowienie zarządu komisarycznego w gminie Darłowo.

O sporze ZNP z wójtem gminy pisaliśmy TUTAJ i TUTAJ. Teraz nastąpiła kolejna eskalacja konfliktu.
Związek Nauczycielstwa Polskiego skierował wystąpienie do wojewody, jako organu nadzoru prawnego nad działalnością samorządu terytorialnego, o sformułowanie wniosku do Prezesa Rady Ministrów o odwołanie Wójta Gminy Darłowo, a także o zawieszenie Rady Gminy Darłowo i ustanowienie zarządu komisarycznego.

Według ZNP, władze gminy „ostentacyjnie ignorują" orzeczenia nadzorcze wojewody uchylające uchwały likwidacyjne szkół w Dąbkach oraz orzeczenia komisji dyscyplinarnej przy wojewodzie, która nakazała przywrócenie dotychczasowej dyrektorki Zespołu Szkół Nr 3 na stanowisko.

Jak twierdzi w swoim wystąpieniu prezes ZNP, gmina zmierza do sprywatyzowania całej sieci szkół dotychczas prowadzonych przez samorząd. Ze środków publicznych inwestuje już tylko na rzecz szkół prywatnych. I konkluduje: „Postawa organów Gminy Darłowo jest przykładem całkowitego lekceważenia obowiązującego porządku prawnego oraz zuchwałego przekroczenia uprawnień funkcjonariusza publicznego, z ewidentną szkodą dla interesu publicznego. Istnieje więc poważne podejrzenie popełnienia przez Wójta Gminy Darłowo przestępstwa określonego w treści art. 231 Kodeksu karnego".

Artykuł 231 kodeksu karnego stanowi w par. 1, że Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3, natomiast w par. 2, iż Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. Jeżeli zaś sprawca czynu określonego w par. 1 działa nieumyślnie  i wyrządza istotną szkodę, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 – jak stanowi par. 3 tego artykułu.

Źródło: znp.edu.pl, samorzad.pap.pl

Śr., 29 Mj. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun