Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Olbrzymie pieniądze dla uczelni

Olbrzymie pieniądze dla uczelni fotolia.pl

Wyższe uczelnie i przedsiębiorstwa będą miały w budżecie unijnym na lata 2014-20 olbrzymie środki, ale skorzystają z nich tylko wówczas, gdy będą w stanie opracować i sprzedać nowoczesne technologie.

W nowej unijnej perspektywie budżetowej na realizację programu "Inteligentny Rozwój" przewidziano 9-10 mld euro. Budżet 2014-20 będzie ostatnim tak dużym dla Polski. Po roku 2020 unijnych pieniędzy dla naszego kraju będzie znacznie mniej.

- Najważniejsze jest takie skonstruowanie programów, żebyśmy po roku 2020 r. mogli mieć znacznie szersze podstawy konkurencyjnej gospodarki, opartej na inteligentnych specjalizacjach - przekonywała minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska podczas konferencji na temat nowych technologii w przestrzeni publicznej, która odbyła się w Gliwicach. Zaznaczyła też, że pieniądze w przyszłym budżecie będą trudniejsze do zdobycia niż do tej pory.

Minister przypomniała, że Polska ciągle jest krajem, który w dziedzinie nowych technologii i innowacyjności musi nadrabiać braki. Sama strategia wykorzystywania tzw. renty zacofania, czyli inwestowania w od razu sprawdzone i zoptymalizowane technologie, w dłuższym okresie jest niewystarczająca do budowania trwałej konkurencyjności gospodarki – przekonywała. Minister Bieńkowska podkreśliła, że szukanie innowacyjnych rozwiązań jest jednym z głównych celów kolejnego budżetu UE. 

Na "Inteligentny Rozwój" złożą się dwa pakiety - jeden będzie skierowany do wyższych uczelni, a drugi do przedsiębiorców. - Dajemy do dyspozycji uczelniom i przedsiębiorcom ogromne pieniądze, ale tylko wtedy będą mogli te pieniądze dostać, jeżeli wyższe uczelnie pokażą nam, że na to, co wymyśliły, znajdą potem odbiorców na rynku, a z drugiej strony – jeżeli przedsiębiorcy znajdą wyższą uczelnię, która wymyśli im coś takiego, co oni skomercjalizują - powiedziała minister.

Innym programem na poziomie krajowym wspierającym innowacyjność będzie "Polska Cyfrowa". Chodzi w nim m.in. o budowę sieci szerokopasmowych, cyfryzację w urzędach i rozwój kompetencji cyfrowych.

Z budżetu UE na lata 2014-2020 Polska ma otrzymać 105,8 mld euro, w tym na politykę spójności 72,9 mld euro, a na politykę rolną 28,5 mln euro. To daje nam pozycję największego beneficjenta funduszy UE. Uzgodnienia szefów państw UE musi jeszcze zatwierdzić Parlament Europejski.

Organizująca konferencję Śląska Sieć Metropolitalna to pierwszy w Polsce samorządowy operator infrastruktury teleinformatycznej, należy do samorządu Gliwic. Utworzona w 2008 r. spółka działa na terenie kilkunastu gmin województwa śląskiego.

Źródło: www.forbes.pl

Czw., 23 Mj. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: